Apple, gerçek zamanlı yeşil ekran teknolojisinde uzmanlaşan Danimarkalı bir makine öğrenimi girişimi olan Spektral’i sessizce satın aldı.

Satın alma aslında geçtiğimiz yıl gerçekleşse de bunun haberi henüz servis edildi. Danimarkalı yayıncı Borsen, satın almanın 30 milyon dolara tamamlandığını bildirdi.

Daha önce CloudCutout adıyla hizmet veren Spektral, akıllı telefonlarda gerçek zamanlı olarak video arka planlarındaki kişileri “kesmek” için makine öğrenimi ve bilgisayar görüntüsü tekniklerini kullanıyor. Şirket, geliştirdiği teknolojiyi “Derin sinir ağları ve spektral grafik teorisini modern GPU’ların hesaplama gücü ile birleştiren motorumuz, kamerada görüntü ve videoları gerçek zamanlı olarak (60 fps) doğrudan cihaz üzerinde işleyebiliyor.” ifadeleriyle tanımlıyor.

Söz konusu teknolojinin tam olarak ne yaptığına aşağıdaki videodan göz atabilirsiniz.

Apple’ın son zamanlarda AR teknolojilerine daha fazla odaklandığı dikkatlerden kaçmıyor. Şirketin bu yeni satın almayla birlikte, iPhone’un Memoji veya FaceTime’ın AR özelliklerini geliştirmesi bekleniyor. Veya Bloomberg’in daha önce bildirdiği gibi, Apple’ın müstakbel artırılmış gerçeklik kulaklığı için planlarının bir parçası olabilir.

Bu ayrıca Apple’ın satın aldığı ilk AR şirketi değil. Şirket geçtiğimiz yıl göz izleme teknolojisi geliştiren SensoMotoric Instruments ve geçtiğimiz ay ise AR tabanlı lens üreticisi Akonia Holographics şirketlerini satın almıştı. Apple geliştirmekte olduğu teknolojileri sır gibi saklamakta usta ancak en azından artırılmış gerçeklik konusunda somut adımlar atacağı bariz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close