Neden her sabah kalkıp işe gidiyoruz? Evet, bir şekilde geçinmemiz gerekiyor fakat çalışmamızın tek sebebi maaş bordrosu mu? Bir aylık çalışmanın ardından, elde ettiğimiz tek şey para ise bu gerçekten çekilmeye değer bir yaşam tarzı mı?

Psikolog Barry Schwartz, kendini psikoloji ile ekonomi arasında bağlantılar kurmaya adayan bir bilim insanı ve ona göre işle ilgili düşünce şeklimiz hatalı. Schwartz, sanayi devriminin babalarından Adam Smith’in, insanların tembel olduğu ve bir şey yapmaları için ödüller ile teşvik edilmeleri gerektiği düşüncesinin yanlış olduğunu fakat yine de bugünün kapitalist çalışma düzenini şekillendirdiğini belirtiyor.

Dr. Schwartz’ın iş ve çalışmak üzerine düşüncelerinizi kökünden değiştirecek fikirlerini paylaştığı konuşmasını aşağıdaki oynatıcıdan seyredebilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close