Günümüzde sosyal medyanın gücü artık herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Veriler, dünya nüfusunun %57.6’sından fazlasının sosyal platformları kullandığını ya da hayatında en az bir kez kullanmış olduğunu gösteriyor. Sadece Türkiye’de 60 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunuyor ki bu da toplam nüfusun %70’inden fazlası anlamına geliyor.

Bu nedenle tüm markalar, pazarlama stratejilerine sosyal medyayı muhakkak dâhil ediyor. Hatta bu konuda ciddi bir rekabetin içine giriyorlar. Yeni girişimler için de durum pek farklı değil. Sosyal medyada var olmak ve iyi bir sosyal medya stratejisine sahip olmak girişimlere; yeni fırsatların ve gelişimin kapılarını açıyor. Kuşkusuz ki yeni girişimlerin sosyal medyada aktif olma gerekçeleri bu kadarla sınırlı değil. Girişiminizi sosyal medyaya açmanız için pek çok haklı neden bulunuyor.

Müşterilerinize Ulaşmanızı Kolaylaştırır

 Pek çok girişim, ilk kurulduğu dönemlerde yeterli pazarlama bütçesine sahip olmuyor. Bu noktada sosyal medya imdada yetişiyor! Doğru şekilde kullanıldığında sosyal medya platformları; maliyeti oldukça düşük, hatta ücretsiz olarak markanızı müşterilerinize tanıtmanıza olanak sunuyor. Sosyal medyada aktif olduğunuzda, göz önünde olmanız ve dolayısıyla potansiyel müşterilerinizin sizi keşfetmesi kolaylaşıyor. Pek çok tüketici, gün içerisinde zaten sosyal mecralarda vakit geçirdiği için markanızı ya da girişiminizi bulmak için farklı platformlara gitmesine de gerek kalmıyor.

Müşterilerinizle Daha Samimi İlişkiler Geliştirirsiniz

 Girişiminizi büyütmek için ilk olarak müşterilerinizle ilgilenmeniz ve müşteri memnuniyetini sağlamanız gerekiyor. Sosyal medya ise bunu yapabileceğiniz en doğru kanallardan biri! Paylaşımlarınıza gelen yorumlar veya mesaj kutunuza gönderilen mesajlar olsun, her birini tek tek okumaya ve mümkün olan en kısa sürede cevaplamaya çalışın. Bu cevapları verirken, her bir cevabınızın yeterince samimi ve kişiye özel olmasına dikkat edin. Bir marka dilinizin olması ve hem paylaşımlarınızı hem de müşterilerinizle olan iletişiminizi bu dile sadık kalarak ilerletmeniz gerekiyor olabilir ancak verdiğiniz cevapların bir bot tarafından yazılıyormuşçasına otomatik ve birebir aynı olmadığından emin olun. Bunu yaptığınızda müşteri sadakatiyle birlikte sevgisini de kazanacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

Yeni Müşteriler Edinebilirsiniz

 Günümüzde milyarlarca sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Girişiminiz, bu milyarlara oranla daha sınırlı bir hedef kitleye hitap etse de yine de tüm potansiyel müşterilerinize tek başınıza ulaşmak çok kolay olmayabilir. Ancak yaptığınız ilgi çekici paylaşımlar, canlı yayınlar, müşterilerinize verdiğiniz cevaplar gibi aksiyonlarla ulaştığınız kişilerin, sizi henüz ulaşamadığınız kitlelere ulaştırmasını sağlayabilirsiniz. Takipçileriniz sizinle etkileşime geçtikçe, sizin gönderilerinizi paylaştıkça ve kendi mecralarında sizden bahsettikçe edineceğiniz yeni müşteri sayısı da artış gösterir.

Uygun Fiyatlı Reklam Yöntemleri Kullanabilirsiniz

 Sosyal medyada var olmak, dijital pazarlama stratejiniz için maliyetsiz bir yöntem olsa da girişiminiz büyümeye başladığında, içinde bulunduğunuz rekabet ortamında bir adım ileri çıkmak için reklama ihtiyacınız olabilir. Sosyal mecralarda ise ücretli kampanya ve reklamlarınızı, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre çok daha düşük maliyetle hayata geçirebilirsiniz.

Sosyal medya aynı zamanda, hitap ettiğiniz kitleyi verimli bir şekilde hedeflemenize ve kontrol etmenize yardımcı olur. Reklamınızı görecek kullanıcıları seçebilir, kampanyanızın kimlere ulaştığını izleyebilir ve gerekirse bunu daha sonra değiştirebilirsiniz. Ayrıca kampanyanızın türüne bağlı olarak çeşitli hedeflere ulaşabilir ve farklı grupları hedefleyebilirsiniz.

Metrikleri ve Başlangıç Büyümenizi Takip Edebilirsiniz

 Sosyal medya, pazardaki varlığınızı ve işinizin büyümesini aynı anda takip etme olanağı sunuyor. Sosyal medya platformları size yalnızca takipçilerinizin sayısı hakkında değil; gönderilerinizin erişimi, trafiği, kullanıcı etkileşimi gibi pek çok konuda bilgi akışı sağlar. Böylelikle bir kanalda başarılı olup olmadığınızı ve büyümeniz için ne tür bir iletişime ihtiyaç duyacağınızı daha rahat tespit edebilirsiniz. Ayrıca müşteri profilinizi ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlamanız konusunda da sosyal medyanın gücünden faydalanabilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.vestbee.com/blog/articles/top-reasons-why-your-startup-should-use-social-media

Araştırma: https://datareportal.com/social-media-users

https://datareportal.com/reports/digital-2021-turkey

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close