Elektrikli otomobiller fosil yakıtla çalışan alternatifleri karşısında hiç bu kadar iddialı olmamıştı. Dünyanın en popüler elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın değeri 51 milyar dolara ulaşarak, otomotiv endüstrisinin zirvesindeki General Motors ve Ford’u geride bıraktı.

Elon Musk önderliğindeki Tesla dünyayı ele geçirmeye hazır görünüyor ve pazar değerindeki en son artış bu yolda ilerlediğini gösteriyor. Kimileri ise Tesla’nın tehlikeli şekilde aşırı şişirilmiş bir balon olduğu görüşünde.

Tesla’nın piyasa değeri, geçtiğimiz yıldan bu yana 15 milyar dolar artış göstererek 51 milyar dolara ulaştı ve dünyanın en değerli otomotiv üreticisi unvanını General Motors’tan aldı. Elon Musk her ne kadar aksini savunsa da, birçok uzman şirkete olduğundan daha fazla değer biçildiğini ve bunun tehlikeli olduğu kanısında.

Tesla, şüphesiz, herhangi bir şirketin yaptığı gibi, yeni tasarım ve yeniliklerde zorluklarla karşı karşıya gelecek. Büyük olasılıkla müthiş popüler, yaratıcı ve başarılı otomobiller üretmeye devam ederken, diğer yandan finansal açıdan yükselişe geçmeye devam etmek zorunda.

Tesla Model 3

Tesla’nın yükselen piyasa değerine ayak uydurabilmesi için, sahip oldukları muazzam oranda yenilikleri sürekli güncellemeye devam etmesi gerekecek.

Tesla ilk otonom yarı kamyonunu tasarlamaktan, elektrikli otomobillerinin fiyatını düşürmeye kadar, müşteri taleplerine ayak uyduruyor ve ileriyi düşünerek hareket ediyor. Fakat çok daha uygun fiyatlı elektrikli otomobiller geliştiriliyor ve Tesla’nın değerini koruması için inovasyon oyununda sürekli rakiplerinden birkaç adım ileride olması şart.

Tesla’nın başarısını sürdürmesini umut eden tek kişi Elon Musk ve ekibi değil. Tesla’nın zorlanması ya da mali açıdan başarısızlığa uğraması durumunda, sadece bir lüks otomobil şirketinden fazlası sendeleyecek. Tesla’nın başarısızlığı durumda, SpaceX, Neuralink, Gigafactory ve SolarCity gibi şirketler riske girecek.

Bu şirketler ile gerçekleştirilen uzay yolculuğu ve keşfi, alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi, iklim değişikliğiyle mücadele gibi kritik konular, Tesla’nın aşırı değer yüklü dengesine korumasına bağlı.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close