Facebook’un gelenekselleşen F8 geliştiriciler konferansında, Mark Zuckerberg şirketin yapay zeka ile sanal ve artırılmış gerçeklik eforlarına ağırlık verdiği 10 yıllık planını açıkladı.

İlk kez 2016 yılında ortaya çıkarılan büyük plana göre, Facebook önümüzdeki 10 yıl içerisinde yapay zeka, yaygın internet bağlantısı ve sanal ile artırılmış gerçekliği işinin önemli kolları haline getirmeyi hedefliyor.

Facebook planın önemli bir parçası olan artırılmış gerçeklik teknolojisinin yükselişini hızlandırmak için, Camera Effects isimli bir platform hazırladı. Facebook uygulamasının kamerası üzerinden ulaşılabilen bu platform, üçüncü parti geliştiricilere kendi artırılmış gerçeklik uygulamalarını geliştirirken ihtiyaç duyacakları tüm araçları sağlıyor. Bu platform teorik olarak Facebook’un sıradaki Pokémon Go benzeri fenomene ev sahipliği yapmasının önünü açıyor.

Camere Effects platformu her ne kadar masum bir çaba olarak görünse de, işin aslı bundan çok uzak. Facebook, uygulamalar ve araçlar için akıllı telefonlara dayanmayan alternatif bir alan yaratarak, bir kez daha Apple ve Google ile büyük bir rekabete girişiyor. The New York Times’a göre, Mark Zuckerberg Facebook’un başarılı bir akıllı telefon işletim sistemi geliştirmediği için hayal kırıklığı içerisinde ve skoru dengelemek istiyor.

Facebook 10 yıllık yol haritası

Gelinen noktada, Facebook endüstrideki her şeye ve herkese meydan okuyor. Etkilerinin tam anlamıyla ortaya konulması için 10 yıl geçmesi gerekse de, Facebook’un yapmak istedikleri akıllı telefon çağının bitişi ve çok daha karmaşık teknolojilerin günlük hayata girmesiyle sonuçlanacağa benziyor.

Facebook’un sona erdirmek istediklerinden bir diğeri de televizyonlar. F8’de Facebook’un artırılmış gerçeklik vizyonunu açıklarken, kolay giyilebilir ve normal gözlük görünümündeki bir cihaz gösteren Zuckerberg, bu aracı kullanarak bugün sahip olduklarımızdan çok daha büyük bir televizyonu nasıl yaratabileceğimizi anlattı.

“Fiziksel televizyonlara ihtiyacımız yok. 1 dolarlık bir TV uygulaması alıp, onu sanal olarak duvara yerleştirip izleyebiliriz.” diyen Zuckerberg, en sık kullanılan ürünleri dijital dünyaya aktarma vizyonunun ipucunu ise şu sözlerle verdi:  “Düşünce, sahip olduğumuz fiziksel ürünlerden ne kadarının aslında fiziksel olmalarının gerekmemesi bir hayli müthiş!”

Zuckerberg’in söyledikleri bir hayli mantıklı fakat bu senaryoda kullanıcıların yüzlerine bir bilgisayar takmak ve Facebook’un gördükleri, duydukları her şeyi bilmesiyle herhangi bir sorunları olmaması gerek.

Televizyon tek hedef değil; Facebook’un felsefesi geliştikçe akıllı telefonlar, akıllı saatler, tabletler; kısacası çalışmak için bir ekrana ihtiyaç duyan her şeyin yerini dijital muadilleri alabilir.

HoloLens hologram gözlükleriyle artırılmış gerçeklik alanına giren Microsoft’tan Alex Kipman’a göre, akıllı telefonlar devrinin kapanması, artırılmış gerçeklik ve onunla bağlantılı teknolojilerin gelişiminin doğal bir sonucu olacak.

Microsoft HoloLens

Facebook, Microsoft ve diğerlerinin başlattığı devrimin önündeki en büyük engel, dünya ekonomisinin büyük bir bölümünün telefon, televizyon ve tablet gibi fiziksel cihaz üretimine dayanması.

Zuckerberg de önlerindeki yolun uzun ve engebeli olduğunu farkında. Bugün Camera Effects platformu üzerinde geliştirilecek olan uygulamalar, bahsi geçen göz bilgisayarlarında kullanacaklarımızın ilk türleri olabilir.

Facebook’un artırılmış gerçeklik eforları Snapchat ile rekabetinde elini güçlendirecek. Facebook geliştiricilerin ve kullanıcıların sevgisine ihtiyaç duyuyor; bu nedenle uygulamalarını kullanmayı bırakmamaları için eğlenceli araçlar ve özellikler sunmaya devam etmesi gerekecek.

Uzun vadede ise Facebook herkese karşı hamleler yaparak yeni bilgi işlem çağını başlatacak. Bu noktada, Apple, Google ve Microsoft gibi devler çapraz rekabete girerek, birlikte pişirdikleri pastadan en büyük dilimi almaya çalışacaklar.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close