2021 yılı, pandemi sürecinin ardından gelen bir toparlanma ve yükseliş yılı oldu. Startup’lar da bu toparlanma ve yükseliş sürecindeki yerini aldı ve ekosistemdeki farklı alanlarda önemli gelişmeler yaşandı. 2020’ye oranla çok daha iyi geçen bir yılın ardından, herkes 2022’nin neler getireceğini merakla bekliyor.

Avrupalı yatırımcıların ise 2022 yılı için startup’lara dair bazı tahminleri ve öngörüleri bulunuyor.

Web3

Yatırımcılar, startup ekosisteminin 2021 yılında Web3’ten yeterince yararlanamadığını ifade ediyor. Küresel olarak 65’ten fazla kripto unicorn ve 2021’de kurulan 40’tan fazla kripto şirketi olmasına rağmen halen Web3’ün başında olduğumuzu belirten yatırımcılar, 2022 ve sonrasında daha fazla Web3 girişimi, uygulaması ve kullanım örneği görmeye devam edeceğimizi öngörüyor.

İçerik Üretici Ekonomisi

Yatırımcılardan gelen yorumlara göre son dönemde influencer/Youtuber olmak isteyenlerin sayısında önemli bir artış gözlemleniyor. Ancak burada yaratıcılık kavramı ön plana çıkıyor. 2021 yılında “Yaratıcı Ekonomi” girişimlerine önemli miktarda yatırım yapılmış olması, 2022 yılında bu alana yönelimin daha da artacağı yönündeki beklentileri kuvvetlendiriyor. İçerik üreticilerin gelir elde etmenin ve gelir akışlarını çeşitlendirmenin yeni yollarını keşfetmesiyle zaman içinde daha fazla içerik üretim aracı ve platformunun oluşturulması da yine beklentiler arasında yer alıyor.

Kripto ve Web3 İçin Güvenlik

Web2’de yaşanan siber saldırılar, pek çok kişiye, aynı durumun Web3 için de yaşanacağını düşündürüyor. Discord bot hack’leri, sunucu hack’leri, kanal ele geçirmeler gibi durumların, kripto ve Web3’e para aktarılmaya devam etmesiyle birlikte daha fazla yaşanacağı beklentilerini güçlendiriyor. Bu nedenle çoğu yatırımcı dijital kimlik, Blockchain güvenliği ve analizi, kripto kurtarma hizmetleri gibi alanlardaki startup’ların 2022 yılında ön planda olacağını öngörüyor.

Varlık Yönetimi ve Kişisel Finans

Z kuşağının iş gücüne katılıp mali durumlarını yönetmeye başlaması, finansal sektörler ve yatırım yapma biçimleri konusunda dalgalanmalara neden oluyor. Yeni nesil yatırım olarak nitelendirilen bu eğilim; yeni varlık sınıflarını, kısmi mülkiyet, kripto, NFT’ler ve diğer alternatif varlıklar gibi ürünleri içeriyor. Önümüzdeki yıllarda ise müşterilerin tüm finansmanlarını tek bir platformda yönetebilecekleri daha fazla uygulamanın ortaya çıkması bekleniyor. Yatırımcılar, henüz tüm rollerin kapılmadığı bu alanda erken davranmayı başarabilen girişimlerin açık ara öne geçeceğini öngörüyor.

İklim Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik

2021; uzaya eşi görülmemiş miktarda sermayenin harcandığı, çok sayıda iklim teknolojisi ve şirketinin önemli gelişmeler kaydettiği, iklim teknolojisi için bir atılım yılı olarak ifade ediliyor. Yatırımcılar; 2022 yılı ve sonrasında bu alanda daha fazla sermayenin harcanacağını düşünüyor. Bu yıl iklim teknolojisi girişimlerinde, özellikle, yeni bir yazılım tabanlı çözümler türü olan karbon muhasebesi alanında yükseliş yaşanması bekleniyor. Bu alanın yakın gelecekte farklı sektörleri barındıracak, çok sayıda farklı oyuncunun bulunduğu büyük bir pazar hâline gelmesi tahmin ediliyor.

 

Kaynak: https://www.eu-startups.com/2022/01/2022-startup-predictions-insights-from-european-investors/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close