Facebook, sosyal ağın yavaş mobil internet bağlantılarında sunduğu deneyimi tecrübe edebilmeleri için çalışanlarına özel bir program başlattı. Program sayesinde Facebook çalışanlarının sosyal ağın gelişmekte olan ülkelerdeki yüz milyonlarca kullanıcısının deneyimini iyileştirebilecek fikirler geliştirebilmesinin kolaylaşacağı düşünülüyor.

‘2G Salıları’ isimli program, her Salı günü bir saat boyunca Facebook çalışanlarının mobil internet hızlarını 2G’ye düşürüyor. Çalışanların isteğe bağlı katılabildiği program, yavaş internet hızlarında Facebook deneyiminin eksik veya işlevsellikten uzak kaldığı noktaların görülebilmesi için bir fırsat niteliğinde.

Facebook’un aylık aktif kullanıcılarından neredeyse 1 milyara yakını ABD  ve Avrupa dışındaki ülkelerden. Bundan yola çıkarak, Facebook’un ‘2G Salıları’ programı için nokta atışı bir uygulama demek yanlış olmaz.

Facebook ve akıllı telefonlarımızdan kullandığımız diğer servisler, 2G bağlantısıyla 3G ve 4G’ye kıyasla bambaşka bir deneyim sunuyor. Bu deneyim ile yetinmek zorunda olanlar ise 2G mobil bağlantı teknolojisinden başka seçeneği olmayanlar; yani 1 milyar civarındaki gelişmekte olan ülkelerin çevrimiçi vatandaşları.

Facebook sözcüsü programın arkasındaki anlayışı TechCrunch’a şöyle şöyle anlatıyor: “Gelişmekte olan pazarlarda insanlar çevrimiçi ve çoğu senaryoda bunu 2G bağlantısıyla yapıyorlar. 2G’nin düşük hızlarında, bir web sitesini açmak iki dakika gibi bir süre alabiliyor. Dünyanın dört bir yanından farklı internet bağlantılarına sahip insanların Facebook’u nasıl kullandıklarını anlamalıyız, ancak bu şekilde onlar için en iyi deneyimi mümkün kılabiliriz.”

2G Salıları’ndan nasibi alan Facebook çalışanlarından birisi de firmanın mühendislik direktörü Tom Alison. Alison 2G internet hızı için “sabrımı test etti” derken, Facebook’un bazı özelliklerinin hiç de umdukları gibi çalışmadığını belirtti. Facebook’un bu programla amaçaldığı, tıpkı Alison’ın yaşadığı gibi bir aydınlanmayı firma geneline yaymak.

Facebook kullanıcılarının çok büyük bir bölümünün ABD ve Avrupa dışından geldiğinin farkında ve bunun için geride kalan yaz aylarında Facebook’un basit bir sürümü olan Facebook Lite‘ı Android kullanıcıları için Google Play’den sunmuştu. Sosyal ağ ayrıca internet.org projesiyle gelişmekte olan ülkelere internet ve basit dijital servislere erişim götürüyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close