Ocak ayının son haftasında İTÜ Çekirdek’te birçok gelişme yaşandı. İyi fikirlerin yetişme merkezinde 23-27 Ocak tarihleri arasında olan bitenleri derledik.

» En İyi Girişim Hızlandırıcısı İTÜ Çekirdek

webrazzi

Her yıl girişimcilik ekosisteminin en iyilerini oylamaya açan Webrazzi Ödülleri’nin 2016 ayağında Türkiye’nin en iyi girişim hızlandırıcısı ödülüne layık görüldük.

Webrazzi Ödül Töreni’nde verilen ödülü, tüm İTÜ Çekirdek ailesi adına İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan kabul etti.

Aynı yarışmada Getir 2838 oy ile yılın girişimi seçilirken, yılın yatırım şirketi unvanı ise 2228 oy ile 500 Istanbul’un oldu.

Webrazzi Ödülleri 2016’nın tüm kategorilerindeki oy dağılımını ve kazananları buradan inceleyebilirsiniz.

cekirdek-custom-divider

» Hopi Aradığı Teknolojiyi İTÜ Çekirdek’te Buldu!

hopi-bunsar

Boyner Grup’un popüler mobil alışveriş asistanı Hopi, sistemine eklemek istediği görsel arama teknolojisini Silikon Vadisi dahil her yerde ararken, İTÜ Çekirdek girişimlerinden Bunsar’da buldu.

Webrazzi Online Demo Day’de sahne alan girişimlerden olan Bunsar, Boyner Grup tarafında buradan keşfedildi ve İTÜ Çekirdek’te geliştirilen bu inovatif mobilde görsel arama teknolojisi Hopi tarafından kullanılmaya başlandı.

Bunsar’ın teknolojisi sayesinde, gördüğünüz bir ürünün fotoğrafını çekerek ya da çektiğiniz bir ürün fotoğrafını uygulamaya yükleyerek Hopi’de görsel arama başlatılabiliyor. Hopi, Bunsar’ın nöral ağlar tabanlı yapay zeka teknolojisini kullanarak, anlaşmalı olduğu mağazalarda aranan ürün ve benzer ürünler varsa sonuçlarında gösteriyor.

cekirdek-custom-divider

» Makey 2.0 Müthiş Bir Kitlesel Fonlama Başarısı Olma Yolunda

f11b6575-ab1b-11e6-95bf-005056a575c9

2013 yılında İTÜ Çekirdek’e katılan girişimlerden KarıncaLab, Makey 2.0 ismiyle geliştirdiği modüler elektronik yapboz projesi ile Arıkovanı’nda müthiş bir kitlesel fonlama kampanyasına imza attı.

150.000 TL hedefle başladığı kampanyanın ilk yarısı olan 30 günlük süreci geride bırakan ekip, hedefini bir hayli aşarak 265.000 TL destek topladı. Proje 30 gün boyunca daha Arıkovanı üzerinden fonlanacak.

Makey, birbirine mıknatıslar ile bağlanan ve her biri belirli bir elektronik işlevi yerine getiren yapı bloğu kütüphanesidir. Kütüphanede altı farklı kategori yani altı farklı renk altında toplanmış 95+ modül bulunur. Yapmak istediğiniz proje doğrultusunda farklı blokları birleştirerek farklı işlevlere sahip robotlar, araçlar ve projeler geliştirebilirsiniz.

Örneğin güç, ışık sensörü ve motor modülü ile saniyeler içerisinde aydınlıkta giden ve karanlıkta duran bir araba yapabilirsiniz. Evde bulabileceğiniz karton, makas, plastik şişe vb. malzemeleri kullanarak projenize hayat ve anlam yükleyebilirsiniz. Işık sensörü yerine Makey Blue modülünü kullanarak robotunuzu akıllı cihazlardan kontrol edebilirsiniz.

Makey 2.0 projesine buradan destek olabilirsiniz.

cekirdek-custom-divider

» Smart Mimic Destek Bekliyor!

smart-mimic

Arıkovanı’nda kitlesel fonlama kampanyası başlatan SmartMimic, 100.000 TL hedefiyle sürdürdüğü kampanyasında 81.000 TL destek toplamayı başardı. Girişimin kampanya bitmeden hedefine ulaşması gerek.

Nereye giderseniz gidin yanınızda taşıyabileceğiniz güvenlik platformu olan Smart Mimic, oluşturduğunuz profile göre eşyalarınıza yaklaşıldığında ve hareket ettirildiğinde size haber verebiliyor veya güçlü sireni sayesinde tepki yaratabiliyor.

Smart Mimic’in içerisinde 4 farklı sensör bulunmaktadır. Akıllı telefonunuzdan bu sensörleri kendi oluşturduğunuz profiller doğrultusunda kontrol edebilirsiniz. Manyetik arka yüzeyi sayesinde kolayca tutturun ve telefonunuzdan aktif edin. Smart Mimic’ler kendi aralarında iletişim kurabilirler. Evin odalarını, kapı ve pencerelerini veya bahçe gibi daha büyük alanların güvenliğini sağlamak mümkün.

Projeyi buradan destekleyebilirsiniz.

cekirdek-custom-divider

» Getsy, FbStart Programına Kabul Edildi

getsy

Her gün yenilenen içerikler ve dergi konseptiyle kullanıcılara eğlenceli bir alışveriş deneyimi sunan Getsy, Facebook’un global FbStart programına kabul edildi.

Bünyesinde yarattığı veriyi akıllı algoritmasında kullanarak markalara fiyat, renk, kategori bazında makro ve mikro analizler yapan girişim, FbStart programı sayesinde Amazon, Dropbox, Facebook, Appteligent, Zendesk, Stripe, Salesforce gibi platformlarca tanınan 40.000 dolarlık kredi imkanlarına erişim sağlayacak.

Program bünyesinde Facebook ürün yöneticileri ve geliştirici topluluğu programa seçilen girişimlere mentorluk yapacak.

cekirdek-custom-divider

» Teleporter SXSW Finalinde Yarışacak!

teleporter-

Dokuz yıldır Austin, Teksas’ta gerçekleştirilen South by Southwest (SXSW) festivali kapsamında düzenlenen SXSW Accelerator Pitch Event, dünyanın dört bir yanında gelişen teknolojiler üzerinde çalışan en iyi 50 girişimi dünyanın karşısına çıkarıyor.

İTÜ Çekirdek girişimlerinden Teleporter, etkinliğin bu yılki ayağına sanal gerçeklik kategorisinden girerek en iyi olmak için yarışmaya değer görüldü.

10-19 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek interaktif festivalin girişimcilik etkinliği ise 11-12 Mart tarihleri arasında SXSW Startup Village’da düzenlenecek.

cekirdek-custom-divider

» Vivosens Saha Denemelerine Başladı

Big Bang 2015 finalistlerinden Vivosens, gerçekleşecektireceği saha denemeleri için çalışmalarına devam ediyor.

cekirdek-custom-divider

» GOMYAP Atölyesi 29 Ocak’ta Uniq İstanbul’da

gom

GOM, üç boyutlu yapılar tasarlayıp inşa edilebilmesine olanak tanıyan modüler bir kağıt oyuncak. Girişim, 29 Ocak’ta oyun oynamaktan haz alan herkesi (5 yaş üzeri) Uniq İstanbul’a davet ediyor.

Alternatif eğitim sistemlerinin etkinleştiği bu dönemde GOM; ince motor becerisi, fikir yürütme, ruhsal ve sanatsal ifade, renk ve sayı algısı, işbirliği, sabır, bağlılık vb. konularına katkı sağlıyor.

Platon geometrisindeki formlardan esinlenen ve uzay geometrisi ile matematik sevdirirken, soyut düşünmenin önemini vurgulayan eğitici oyuncak, ‘’Geometri bilmeyen kalmasın’’ sloganı ile Platon Akademisinin kapısında yazan ‘’Geometri bilmeyen giremez’’ yazısına gönderme yapıyor.

cekirdek-custom-divider

» Garajyeri Blog yayında

garajyeri-blog

Bir İTÜ Çekirdek girişimi daha içeriğin değerinin farkına varmış olacak ki, Garajyeri ekibi de kendi blog’larını başlattı.

Garajyeri Blog, en yeni otomobil modellerinden motordan neden ıslık sesi geldiği gibi teknik konulara kadar otomobillere dair merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir platform. Buradan göz atmayı unutmayın.

cekirdek-custom-divider

» Girişimin 7 Büyük Semineri Başladı

girisimin-7-buyuk-semineri

Çağımızın nimeti sınırsız bilgi, onlarca dilde parmaklarımızın ucunda. Konu girişimciliğin püf noktaları olduğunda internet üzerinden öğrenilebileceklerin de gerçek bir sınırı yok. İşte tam da bu noktada, bilginin niceliğine mi yoksa niteliğine mi tapınacağız ikilemi ile karşılaşıyoruz. İTÜ Çekirdek, Girişimin 7 Büyük Semineri ile sizleri girişimciliğe dair en nitelikli Türkçe seminer serisine davet ediyor.

24 Ocak’ta Türkiye’nin en büyük çıkışına imza atan Yemek Sepeti’nin kurucularından Melih Ödemiş’in girişimlerde takım uyumunun önemini anlatarak başlangıcını yaptığı seminer serisi şöyle devam edecek:

1. Girişimler İçin Takım Uyumunun Önemi (24 Ocak)
Melih Ödemiş, yemeksepeti.com

2. Ürün-Pazar Uyumu (31 Ocak)
Başak Taşpınar Değim, armut.com

3. Dijital Pazarlama (7 Şubat)
Ömürden Sezgin, n11.com

4. Büyüme Stratejileri (15 Şubat)
Mehmet Ecevit, Gram Games

5. Teknoloji (22 Şubat)
Hakan Erdoğan, iyzico

6. Satış ve Pazarlama (28 Şubat)
Boğaç Göncü, sahibinden.com

7. Finans (7 Mart)
Dilek Dayınlarlı

İTÜ Çekirdek Açık Ofisi’nde gerçekleştirilecek herkese açık seminerlerin ilkine buradan ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close