2023 1. Çağrı sonucunda destek kazanan 16 girişimimiz ile İTÜ Çekirdek olarak en çok destek kazandıran TÜBİTAK BİGG kuruluşuyuz!

2023 1. Çağrı döneminde yeni destek almaya hak kazanan 16 girişimimiz ile beraber bu zamana kadar 239 girişime 58 Milyon TL’nin üzerinde TÜBİTAK BİGG desteği kazandırdık.

19 Mayıs’a kadar açık olan başvuru formumuz üzerinden İTÜ Çekirdek farkı ve avantajları ile mükemmel bir süreci deneyimlemek için sen de hemen başvur!

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Fikir veya prototip aşamasındaysan, herhangi bir şirkette ortaklığın yoksa ve daha önce BİGG desteği almamışsan, nihai ürüne ulaşmak için en az 2 kişilik bir ekiple yapacağınız Ar-Ge çalışmalarına yatırım arıyorsan, BİGG programına başvurabilirsin!

TÜBİTAK ARDEB desteklerinden faydalanan, 2020’den itibaren TÜBİTAK tarafından düzenlenen veya TÜBİTAK’ın paydaşı olduğu yarışmalarda, ilk üçte yer alan girişimci adaylarına 2. aşama panel değerlendirmesinde ek puan verilecektir.

BİGG programına hemen başvurarak İTÜ Çekirdek farkıyla bu sürece dahil olmaya hak kazanabilirsin!

BİGG İLE 900 BİN TL YATIRIM DESTEĞİ

Girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini hayata geçirebilmeleri için fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerini destekleyen TÜBİTAK programı olan BİGG programı dahilinde girişimcilere 900.000 TL yatırım desteği sağlanıyor. Bu miktar, geçen döneme kadar 450.000 TL olarak hibe şeklinde verilmekteydi ancak yeni düzenleme ile girişimcilere sağlanacak destek miktarında artış yapıldı ve hibe formatı yatırıma çevrildi.

30 MİLYON TL DEĞERLEME

Girişimler, TÜBİTAK’ın anlaştığı Türkiye Kalkınma Fonu üzerinden 900.000 TL’yi artık %3 hisse karşılığında alıyorlar. Böylelikle yeni kurulan firmalar TÜBİTAK’ın da gücünü yanına alarak 30 Milyon TL yani yaklaşık 1 Milyon Dolar değerleme ile faaliyetlerine başlamış oluyorlar.

EK YATIRIM FIRSATI: KÜRESEL TEMİZ TEKNOLOJİLER GİRİŞİMCİLİK PROGRAMI

Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ve TÜBİTAK iş birliğiyle başlatılan program, temiz teknoloji girişimcilerine yeni fırsatlar sunuyor. BİGG programında destek alması kabul edilen 3 girişime, TÜBİTAK BİGG Fonu tarafından %2 ilave pay karşılığında 600.000 TL ek yatırım sağlanıyor. Böylece, 1.500.000 TL’ye kadar yatırım desteği elde edebilirsin!

Bu ek destek, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji, atık zenginleştirme, su verimliliği, çevre dostu binalar, akıllı ulaşım, ileri malzemeler ve kimyasallar alanlarında faaliyet gösteren yenilikçi projelere yöneliktir.

Temiz teknoloji alanında büyümek isteyen girişimciler için kaçırılmayacak bir fırsat!

BİGG SÜRECİNDE İTÜ ÇEKİRDEK FARKI

İTÜ Çekirdek olarak TÜBİTAK BİGG Programı ile 2015’ten bu yana kesintisiz olarak devam eden 9 yıllık tecrübemizle toplamda 239 girişime 58 Milyon TL’nin üzerinde TÜBİTAK BİGG desteği alma imkânı sağladık.

Programa başvuran girişimciler kabul edilmelerinin ardından;

 • İş planı hazırlama sürecinde proje yazımı, girişimcilik Ar-Ge, ticarileşme, finansal plan gibi birçok konuda eğitimler alıyorlar.
 • Destek almaya hak kazanırlarsa şirketleşme, muhasebe, temel hukuki konular ve mevzuatlar ile alakalı eğitim sürecine dahil oluyorlar.
 • TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulunmaları durumunda İTÜ ARI Teknokent kuluçka merkezlerinde proje süresi boyunca ücretsiz ofis imkânı kazanabiliyorlar.
 • Teknokent Firması olarak KDV, Gelir Vergisi, Gümrük Vergisi gibi birçok noktada muafiyet ve indirimlerden faydalanabiliyorlar.
 • İTÜ Çekirdek, proje sürecinde ve proje bittikten sonra her zaman girişimcilerinin yanında yer alarak, süreçlerine destek olmaya devam ediyor. Girişimcilerimiz hiçbir süreçte asla yalnız kalmıyorlar.
 • Girişimler, 500’den fazla İTÜ Çekirdek mentoruyla projelerini geliştirmek için beraber çalışabiliyorlar.
 • İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent’in networkünden yararlanabiliyorlar.
 • 75’i aşkın paydaş kurumun katkıları ile iş ağlarını genişletebiliyorlar.
 • 2023’de 1,28 Milyar TL değerinde ödül, hibe ve yatırımın dağıtıldığı Big Bang Startup Challenge yarışması yolunda bir adım önde başlıyorlar.
 • İş süreçlerini kolaylaştıracak; bulut sistemleri, ödeme sistemleri, muhasebe ya da sosyal yaşam destekleri gibi birçok alanda İTÜ Çekirdeklilere tanınan 50+ perk ile indirim, abonelik ya da ücretsiz kullanım gibi özel imkânlarla sahip oluyorlar.
 • Yıl içerisinde düzenlediğimiz networking etkinlikleri ile ekosistemdeki diğer girişimlerle tanışıp ağlarını genişletebiliyorlar.
 • Seminer serileri ile unicorn, yatırım almış ya da global şirketlerin kurucu ve yöneticileri ile hem tanışıp hem bilgi ve tecrübelerinden faydalanabiliyorlar.

BİGG Programı imkânlarına İTÜ Çekirdek ayrıcalıkları ile ulaşmak için hemen başvur!

Son başvuru tarihi: 19 Mayıs

BİGG İTÜ ÇEKİRDEK PROGRAMI’NDAN DESTEK ALAN GİRİŞİMCİLER NE DEDİ?

Cyberware Kurucu Ortağı Erinç Topdemir: ”İTÜ Çekirdek; BİGG sürecinin her aşaması için nasıl yapılacağını anlatan eğitimler, geniş mentor ağı ile tüm doküman ve sunumlara faydalı, yapıcı geri bildirimler sağladı. Daha önce TÜBİTAK projesi yazmamıza rağmen eksiklerimizi görüp projemizi geliştirebildik.”

DeepWise Kurucusu Zafer Tüylü: ”Çekirdek ekibi, sürecin başından itibaren her adımda gerek mentorluk, gerek ise eğitimler vasıtası ile her an yanımızda oldular. Tüm aşamalarda gereken bilgilendirmeleri yaparak üzerimizdeki stresi azalttılar. Bu sayede iş fikrimize odaklanıp başarılı olabildik. Teşekkür ederiz.”

ENVAGRO Kurucusu Fatih Özönder: ”BİGG İTÜ Çekirdek, kazanmamda en büyük etkenlerden birisi olmuştur. Her türlü desteği sağladılar ve sürekli arkamda oldular. Gerek mentorlar aracılığıyla gerekse ilgili kişiler ile süreci başından sonuna kadar takip ettiler ve beni yönlendirdiler. İş fikrimin profesyonel olarak gelişmesinde etkin bir rol oynadılar.”

Pina Minds Kurucusu Özgür Ceylan: ”Sürece ilişkin her adımın planlaması, yapılması gerekenlerin organizasyonu ve takibinin yanında mentorluk desteği inanılmaz faydalıydı. Mentorlerimizin başvuru formunu vermiş oldukları geri bildirimler ile baştan yarattılar diyebilirim.”

Lingify Kurucusu Eda Nur Çetin: ”BİGG İTÜ Çekirdek Programı; iş geliştirme, zaman planlama, müşteri odaklı düşünme ve doğrulama yönlerinden iş fikrimizi ve bakış açımızın gelişimini destekledi.”

ORBICRA Kurucusu Giray Ötken: ”İtü Çekirdek’te çok verimli ve üretken bir süreç geçirdik. Sürecin başından sonuna kadar her aşamasında bizi destekleyen İTÜ Çekirdek ekibi bize sağladıkları eğitim imkanları ve mentorluklar ile gelişmemize çok büyük fayda sağladı. Bu sayede iş fikrimiz ticarileşme yolunda olgunlaşmış oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.”

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close