Sahip olduğunuz müşteri verilerinin doğru ve güvenilir bir biçimde elde edilmiş olması önemlidir. Müşterileriniz kişisel verilerini ancak sizin güvenilirliğinize inandıklarında şeffaf bir şekilde paylaşıyorlar. Peki doğru verilere ulaşmak için dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir?

1) Yalnızca ihtiyacınız olan verileri toplayın

Bütün müşteri verileri faydalı olabilir ancak bu, her şeyi toplayıp analiz etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Aslında belirlediğiniz hedefe göre en faydalı olacak verileri toplamaya odaklanmak çoğu zaman daha verimlidir.

Ek olarak, müşterileriniz hakkında ne kadar çok veri toplarsanız, bu veriler bilgisayar korsanları için o kadar değerli hale gelir. Bu sizi daha yüksek bir siber saldırı riskine sokar ve müşterinizin ihtiyacınız olan şey konusunda şüphelenmesine neden olabilir. Yalnızca gerçekten gerekli olan verileri toplayıp sakladığınızdan ve müşterinizin bilgilerini mümkün olduğu kadar koruduğunuzdan emin olun.

2) Veri erişimini sınırlayın

Topladığınız verilere kimlerin erişmesi gerektiğini dikkatlice değerlendirin. Verilere erişimi olan her kişi bir saldırıya açıklık noktasıdır, dolayısıyla veri erişimini mümkün olduğunca sınırlamak korunmasızlığı azaltmanın etkili bir yoludur.

Bunun yanında müşteri verilerine erişimi olan çalışan sayısı arttıkça iç verilerin kötüye kullanılması riski de artar. Genellikle dış siber saldırıları en büyük tehdit olarak algılıyoruz ancak ne yazık ki veri sızıntıları ve verilerin kötüye kullanımı işletmenizin içinden de gelebilir.

3) Veri koruma düzenlemelerine uyum sağlayın

Veri korumayla ilgili güncel mevzuat ve yönetmelikleri takip ettiğinizden emin olun ve veri toplama sürecinizi düzenli olarak denetleyin.

Etkili bir veri koruma politikası, müşterilere verilerinin işletmenizde güvende olduğu konusunda güvence verecektir. Bu, güven oluşturacak ve daha iyi bir tüketici bağı yaratacaktır. Müşteriler, kendilerinden hangi verileri topladığınız, bunların nasıl ve ne kadar süreyle saklanacağı konusunda net olmalıdır ve sahip olduğunuz veya silinmesini talep ettiğiniz bilgilere erişme haklarına sahiptirler.

İşletmeler giderek daha fazla müşteri verisi işledikçe, veri gizliliği ve korunmasına ilişkin yasa ve düzenlemeler sürekli olarak gelişmektedir. Siz ve çalışanlarınız için neyin gerekli olduğunu tam olarak anlamak için zaman ayırdığınızdan emin olun.

4) Verilerinizi güvenli bir şekilde saklayın

Veri depolama için sağlam güvenlik önlemlerine sahip olmak hayati önem taşımaktadır. Etkili bir koruma olmadan verileriniz yetkisiz erişime, veri ihlallerine ve dolandırıcılık faaliyetlerine karşı savunmasız kalır.

Müşteri verilerini uygun şekilde korumak için yapmanız gerekenler:

Şifrelemeyi kullanın. Şifreleme, iletim ve depolama sırasında hassas verileri korumanızı sağlar.

Müşteri verilerini anonimleştirin. Mümkün olduğunda, bireyleri onlar hakkında tuttuğunuz verilerden tespit etme riskini en aza indirmek için müşteri verilerini anonimleştirmek iyi bir uygulamadır.

Gelişmiş güvenlik önlemleri kullanın. Sakladığınız verileri korumak için güvenlik duvarlarını, gelişmiş erişim kontrollerini ve güvenli sunucuları kullanın.

Çalışanları etkili bir şekilde eğitin. Tüm çalışanların düzenli veri koruma eğitimini tamamladığından ve güvenlik söz konusu olduğunda en iyi uygulamaları anladığından emin olun.

5) Düzenli güvenlik denetimleri yapın

Düzenli olarak güvenlik denetimleri gerçekleştirmek, müşteri verilerinize yönelik tehditleri tanımlamanıza olanak tanır.

Öncelikle güvenlik denetimleriniz için önceden bir program belirlemelisiniz. Örneğin ayda bir, üç ayda bir veya yılda bir denetim yapmayı seçebilirsiniz. Ayrıca denetimin parametrelerini açıkça tanımlamanız gerekecektir: Şu anda hangi verileri topluyoruz? Verileri nerede saklıyoruz? Müşteri verilerini korumak için hangi güvenlik önlemleri uygulanıyor? Bu verileri toplamak ve saklamak için uygun izinlere sahip miyiz? Bu verilere kimler erişebilir? Müşteri verileriniz üzerinde bir güvenlik denetimi gerçekleştirirken bu soruları göz önünde bulundurmalısınız.

Kaynak: https://startupnation.com/manage-your-business/protect-your-business/5-strategies-to-secure-your-customer-data-collection/

Görsel Kaynak: https://www.shutterstock.com/tr

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close