30 İTÜ ÇEKİRDEK GİRİŞİMİNİN YATIRIMINI KUTLADIK!

2023 Big Bang’den bugüne 30 girişimimiz yatırımlarını duyurdu. Bu 30 girişimin toplam yatırımı 68.3 Milyon dolara ulaştı. Yeni eklenen bu yatırımlarla beraber İTÜ Çekirdek girişimcilerinin bu zamana kadar aldığı yatırımlar 270 Milyon doları aşarken,  bugüne kadar desteklediğimiz girişimcilerimizin toplam değerlemesi ise 3 Milyar Dolara ulaştı.

İTÜ Çekirdek Girişimlerinin Yatırım Türü 

Yatırım alan girişimcilerimizin 20’si pre-seed yatırımlarına kavuşurken, 6’si ise seed yatırımlarını duyurdular. Geri kalan girişimcilerimizden 3 post-seed ve 1 girişim Seri B yatırım almış bulunuyor.

Bu sene TÜBİTAK’ın BİGG programı ödülünü hibeden yatırıma çevirmesi ile yatırım ekosisteminde BİGG girişimcileri kendini gösterdi. Startups.watch’un 2024 1. Çeyrek raporuna göre 107 girişim yatırımlarını alarak şirketlerini kurdular. Tüm Türkiye’de bu girişimlerin %16’si İTÜ Çekirdek Programından mezun veya İTÜ Çekirdek ön kuluçka programlarında yer alan girişimcilerden oluşuyor.

İTÜ Çekirdek Girişimlerinin Yatırım Kaynakları 

Girişimcilerimizden 17 tanesi yatırımlarını TÜBİTAK BİGG Fonundan alırken, 2 tanesi Kitlesel Fonlama ile yatırımlarım turunu tamamladı. Geri kalan 11 girişimden 1 tanesi CVC diğer 10 tanesi ile VC ve Melek Yatırımcılardan yatırımlarını aldılar.

Yatırım Alan Girişimlerin Sektörel Dağılımları

Yatırım alan girişimcilerin %80’ini yazılım girişimcileri oluşturuyor. Donanım girişimcilerinden büyük bir kısmı ise aynı zamanda yazılımsal geliştirmeler de yapmaktadır.

Yatırım alan girişimlerimizden 6 tanesi sağlık teknolojileri, 5 tanesi otomotiv teknolojileri ve 5 tanesi enerji sektörü odaklılardır. Geri kalan 14 girişimimiz ağırlıklı olarak eğitim, insurtech, gıda teknolojileri ve e-ticaret alanlarında çalışmalarına devam ediyor.

Yatırımlarını kutladığımız 30 girişimcimiz;

Intenseye: Fabrikalarda ve depolarda kaza ve yaralanma riskini düşüren bir yapay zeka platformudur.

Lumnion: Sigorta Fiyatlaması üzerine GLM ve diğer algoritmalarla çalışan modelleme, davranışsal fiyatlama optimizasyon platformudur.

Winfluencer: Marka ve Influencer iş birliğine yeni nesil teknolojik çözüm getiren bir uygulamadır.

Plantero: Hayvansal gıdalara alternatif bitki bazlı protein ve konsantreler sunmaktadır.

Red Jacket: Fizik Tedavi alanında VR İle oyunlaştırma hizmeti sunmaktadır.

Elaves: 0-3 yaş arası çocukların ikinci dil edinimini destekleyen ekransız akıllı oyuncaklar ve dil edinim sürecine aileleri de dahil eden ve oyuncak yönetimini sağlayan ebeveyn mobil uygulamasını içermektedir.

Lingify: Yapay zeka ile Afazi terapisi destekleyici uygulamalardan oluşmaktadır.

Nexustech: GNSS alıcıları için karıştırma ve aldatma önleyici cihazdır.

Pixel Cybernetics: Akıllı ev hizmet robotudur.

Enviculture: Biyobozunur atıklardan kaplanmış kontrollü salınım yapan gübrelerin oluşturulmasını sağlamaktadır.

Orbycra: Yapay zeka destekli kişiye özel tıbbi greft ve greft kalıbı sistemidir.

Turnavi: Deniz araçlarının çoklu-ortam analiz ve tasarımı için çok maksatlı bir yazılım geliştirilmesi hizmeti sunmaktadır.

CompE: Soğutma sistemlerinde enerji verimliliği sağlayan kompozit kanat tasarımı hizmeti sunmaktadır.

Numedyne: Mühendislik yazılımı geliştirme ve sayısal analiz çözümleri sağlamaktadır.

Deepwise: Dijital ikiz platformudur.

POSTUT: İşbaşında deneyim paylaşımıyla mesleki eğitimi özgürleştiren bir mobil öğrenme platformudur.

Cyberware Secure Gateway: Otomotiv karayolu taşıtlarında araç seviyesinde merkezi siber güvenlik çözümleri sunarak siber saldırıların tespit ve eleminasyonunu sağlayan bir donanım ve yazılım sistemidir.

Bita Enerji: Enerji dağıtım hatlarında bakım sürelerinin ve enerji kesintilerinin yapay zeka tabanlı iyileştirilmesini sağlamaktadır.

Pina Minds: Otonom öğrenmeli robot olarak hizmet sunmaktadır.

ARTER: Enkaz altı canlı tespiti için UWB radar tabanlı arama tespit cihazıdır.

Tekno Sürüm: Yapay zeka destekli sürü yönetim platformudur.

İletmen: Mikro teslimat çözümüdür.

Plastic Move: Plastic Move, Türkiye’de 1 yılda çöpe giden 5 milyar atık ekmekten doğada 3 ayda kaybolabilen biyoplastik hammaddesi üretmektedir.

EXAR: AR, VR ve XR teknolojilerini kullanarak sanal fabrika turlarından 3D konfigüratörlere kadar çeşitli sektörlere ve yapay zeka, IoT ve bulut sistemleri gibi teknolojileri entegre ederek firmalara geleceğe yönelik 360 derece çözümler sunan bir plaftormdur.

Pubinno: Fıçı bira servisindeki kalite standartizasyonunu sağlayan ve  zaiyatı engelleyerek %20 verimlilik arttıran akıllı bira musluğudur.

Pickies: Lokal kafe ve restoranlarda take-away siparişinizi online olarak önden oluşturup, sıra beklemeden siparişinizi teslim almanızı sağlayan ve bunu sosyalleşmeyle birleştiren bir pazaryeri uygulamasıdır.

eGaranti: Tüketicilerin garanti süreçlerini tek panelden kontrol etmeleri için firmalara bulut tabanlı çözümler sunan bir web uygulamasıdır.

Enbiosis Biotechnology: Sağlık durumu ile yakından ilişkili olan ve insan bağırsağında yaşam süren mikroorganizmaları analiz ederek yapay zeka teknolojisi ile miktarlarını ve dağılımını optimal seviyeye getiren kişiselleştirilmiş sağlık çözümleri sunmaktadır.

CoolREG: Isıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacını tek cihazda sağlayabilen yüksek performanslı elektrik üretimi yapabilen ısı pompası teknolojisidir.

POSTUBY: “Sosyal medyada ne paylaşsam?” problemini ortadan kaldıran yapay zeka destekli pratik bir sosyal medya içerik yönetim platformudur.

Girişimlerimizin yeni yatırım haberleri için bizi takipte kalın!

Yazar Hakkında

Close