Google Haritalar Uygulamasında Hız Radarı İşaretlenebilecek

Google geçtiğimiz haftalarda Google Maps uygulamasına gelecek yeni özellikleri duyurdu. Kullanıcıların bulundukları rota üzerindeki trafik kazaları, trafik yoğunluğu, şerit kapama gibi bildirimleri ekleyebileceği belirtilen duyuruda ayrıca hız radarları da işaretlenebilecek. Bir diğer Google uygulaması olan Waze bir süre önce polislerin bulunduğu noktaların da işaretlenmesine imkân sağlıyordu; ancak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki farklı polis departmanlarının tepkisine neden olan bu özellik son olarak New York Polis Departmanı’nın Google’a yaptığı yazılı bildirimde, uygulamanın kullanımı nedeniyle alkollü sürücülerin farklı rotaları takip etmesi sonucu güvenlik riski oluştuğunu belirtmesinin ardından kaldırılmıştı. Google, Google Maps güncellemesinde bu özelliğin sadece hız radarı işaretlemek için kullanılacağını duyurdu.

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Girişimleri Değer Kazanmaya Devam Ediyor

Henüz çok erken bir aşamada olduğu düşünülen sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik (VR/AR) sektörünün dünya genelinde 45 milyar $ üzerinde bir değere ulaştığı belirtiliyor. Bu değere odağı sadece  VR ve AR olmayan girişimler de eklendiğinde sektörün değerinin 67 milyar $ olduğu öngörülüyor. Aralarında Magic Leap, Niantic, Oculus, Beijing Moviebook gibi girişimlerin yer aldığı 18 girişim 45 milyar $ olan sektör değerlemesinin yarısını oluşturuyor.

WhatsApp Business, İşletmeler için Önemli Bir Değer Yaratıyor

Facebook tarafından 2014 yılında 19 milyar $ bedel ile satın alınan WhatsApp, platforma kazandırılan özelliklerle işletmeler açısından özellikle müşteriyle olan anlık iletişini yürütmek için önemli bir mecra haline dönüştü. Yaklaşık iki sene önce hayata geçirilen WhatsApp Business uygulamasının kullanıcı sayısı 5 milyona ulaşmış durumda. WhatsApp dünya genelinde ise 180’in üzerinde ülkede 1,5 milyarın üzerinde kullanıcıya sahip.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close