Amiral gemisi platformundan kaçan gençleri çaresizce geri kazanmaya devam eden Facebook bu kez TikTok’a el attı. Sosyal medya devi tüm dünyayı esir alan video paylaşım uygulaması TikTok’a benzer Lasso adında yeni uygulamasını yayına aldı.

Facebook’un ekim ayından bu yana üzerinde çalıştığı, müzik-video dolu bir video paylaşım uygulaması olan Lasso, iOS ve Android için şu anda hazır. (Henüz Türkiye’de ve çoğu ülkede erişime açılmadığını belirtelim.)

Facebook Lasso’yu “herkesin eğlenceli efektlerle kısa videolar oluşturmasını ve paylaşmasını kolaylaştıran” bir uygulama olarak tanımlıyor. Uygulama, kullanıcıların diğer içerik oluşturucuları takip etmesine, hashtag’leri kullanarak içerik aramasına ve özgün, kısa videolar oluşturmasına ve bir dizi yaratıcı araç kullanmasına olanak tanıyor. Facebook, uygulamasının dudak senkronizasyon (lip sync) videoları ile popülerlik kazanan TikTok’tan kullanıcı çekmek adına “muazzam bir müzik kütüphanesi” içerdiğine dikkat çekiyor.

Lasso, Facebook’a ait olduğu için, şirketin ekosistemiyle de entegre çalışıyor. Yani Instagram veya Facebook hesabınızı kullanarak oturum açabilirsiniz. Bunun için de doğal olarak uygulamanın profil sayfanıza, fotoğraflarınıza ve videolarınıza erişim izni vermeniz gerek. Lasso’da oluşturduğunuz videoları doğrudan Facebook Hikayelerinizde paylaşabiliyorsunuz. The Verge, aynı şeyin yakın gelecekte Instagram Hikayeler’de de geçerli olacağını belirtiyor.

Sessiz sedasız yayına alınan ve şimdilik ABD’den erişilebilen uygulamanın kısa süre içinde tüm dünyaya sunulması bekleniyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close