Film yapmak her zaman büyük bir kumar. İzleyicilerin filmi sevip sevmeyeceği, gişe yapıp yapmayacağı gibi pek çok bilinmez mevcut. Stüdyolar bunun için kullanıcı davranışlarını iyi analiz etmek, neyi sevip sevmeyeceğimizi anlamak için derin araştırmalar yapmak durumundalar. 20th Century Fox ise bunun çözümünü yapay zekayla bulmuşa benziyor.

Şirketin araştırmacıları tarafından ortaya koyulan çalışma, film fragmanı içeriğini analiz ederek, izleyicilere benzer fragmanlar gösteren bir yapay zeka algoritmasından bahsediyor.

Çalışma, karmaşık bir dil ve teknik jargonla dolu ama kısaca şöyle özetleyebiliriz: Araştırmacılar yapay zekanın analiz etmesi için Logan filmini kullandılar. Merlin isimli yapay zeka fragmanda en çok kullanılan öğeleri çıkardı. Bunların arasında ağaç, sakal ve araba gibi öğeler vardı.

Merlin fragmanı sadece öğelerine ayırmakla kalmadı, aynı zamanda bu öğelerin ne sıklıkla, ne zaman ve hangi hızda gösterildiğini de analiz etti. Daha sonra bu verileri diğer fragmanlardaki benzer verilerle karşılaştırdı.

Tüm bu verilerden hareketle seyirci kitlesinin izleme modelini çıkardı ve daha sonra beğenmesi muhtemel benzer fragmanları sıraladı. Sonuçlar ise şu şekilde oldu:

(Sağ sütunda Merlin’in tahminleri, sol sütunda ise anket yoluyla toplanan gerçek insanların cevapları yer alıyor.)

Merlin’in tahminleri gerçek cevaplarla yüzde yüz eşleşmedi ancak oldukça yakındı. Öte yadnan Merlin sadece Logan izleyicilerinin diğer filmlerle de ilgilenebileceğini söylüyor, ancak ne derece ilgi duyacaklarını bilemiyor. En azından şimdilik.

Merlin’in henüz kat edecek epey yolu var gibi. Ancak sistem film stüdyolarının pazarlama ve veri ekipleri için epey umut verici. Sadece kitle anket sonuçlarına bağlı olmak yerine, artık müşteri davranışını ve niyetini belirlemek için daha hassas araçların yolu açılmış durumda. Üstelik bu yöntem çok daha hızlı ve çok daha az maliyetli.

Stüdyolar kitle davranışını tahmin etmek için tamamen makine öğrenmesine güvenebilecekler mi? İş bir gün mutlaka oraya gidecek ama henüz orada değiliz gibi görünüyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close