Mark Zuckerberg yine tuhaf işler peşinde. New York Times’ın haberine göre Facebook CEO’su, Tim Cook’la girdiği tartışmaların kızışması üzerine şirket yöneticilerine Android kullanma zorunluluğu getirdi.

Tartışmaların çıkış noktası ise Tim Cook’un Facebook’un adının karıştığı Cambridge Analytica veri skandalı ile ilgili kamuoyuna açıklamalarda bulunması oldu. Cook, MSNBC’ye verdiği bir röportajda, gizliliğin bir sivil özgürlük olduğunu belirterek “Gerçek şu ki kullanıcılarımız üzerinden para kazanmak istesek bir ton para kazanabiliriz. Biz bunu yapmamayı tercih ediyoruz ve kullanıcılarımızı ürün olarak görmüyoruz.” dedi.

Zuckerberg bunun üzerine Facebook yöneticilerine iPhone kullanma yasağı getirdi. Elbette bunu bir kılıfa sokmayı da ihmal etmedi. Facebook CEO’su Android işletim sisteminin iOS’ten çok daha yüksek kullanım oranına sahip olduğunu belirterek yöneticilerden sadece Android telefon kullanmalarını istedi.

Bu kararı tartışmaların odağından çıkarak değerlendirirsek aslında pek de mantıksız bir karar değil. Nitekim Android, ABD dışındaki neredeyse tüm pazarlarda dominant işletim sistemi konumunda.

ABD’li geliştiricilerin sıklıkla iPhone kullandığı ve herhangi bir uygulama veya hizmet geliştirirken iOS’i temel aldığı bilinen bir gerçek. Halbuki Android ve iOS’in kullanıcı deneyimini etkileyebilecek ciddi farklılıkları var. Snap’in de şirket içinde Android kullanımını teşvik etme çabalarını düşünürsek Zuckerberg-Cook çekişmesi belki de Facebook’un beklemediği şekilde işine yarayacak.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close