Yatırım alma süreci özellikle yoluna kârlı devam eden girişimlerde bir lüks olarak görünse de bu durumu bir avantaja çevirip finansmana ihtiyacı olmasa da yatırım görüşmelerinde bulunan şirketler süreç içerisinde birçok tecrübe edinebiliyor. Örneğin WeTransfer kurulduğu yıllarda uzun süre yatırım almayı tercih etmezken, şirket yetkilileri yatırımcılar ile yaptıkları görüşmelerin şirketin gelecek stratejisini oluşturmada çok faydalı olduğunu ifade ediyor. İlerleyen süreçte finansmana daha çok ihtiyaç duydukları süreçte ise nasıl bir yatırımcıyı içeriği sokmak istedikleri konusunda değerli edinimler edindiklerini belirtiyorlar.

Girişiminin iş modelini geliştirme, hedef pazara erişme, sürdürülebilir kârlılık yaratma gibi temel görünümlerde belli bir seviyeye eriştiğini düşünen girişimciler gelişimlerini hızlandırmak ve sınıf atlamak için yatırımcı ve kaynak arayışına yöneliyor.

Kuluçka merkezlerinde ya da bağımsız olarak girişim yolculuğuna devam eden şirketler sektörel buluşmalar, fuarlar, girişimcilik etkinlikleri gibi faaliyetlerde yatırımcılarla ilk iletişimi kurduktan sonra aslında yatırım alma sürecine de başlamış oluyorlar.

Yatırımcıyla Kurulan İlk Temas ve Sonrası

İlk kurulan temas ve ayaküstü bir tanışma esnasında dahi yatırımcıda bıraktığınız ilk izlenim elbette çok önemli. Girişiminizi anlatacağınız bir toplantıda bir araya gelmek için anlaştığınızda ise girişimcilik dilinde “Pitch Deck” olarak adlandırılan kısa ama öz sunumunuzun hazır olması hayal ettiğiniz yatırımı almak için en önemli silahlarınızdan biri olacak.

Etkileyici Bir “Pitch Deck” Hazırlamak

İş stratejistleri ve girişimcilik danışmanlarına göre yatırımcıya girişiminizi anlatacağınız sunumunuz ne kafa karıştıracak kadar uzun ne de kafalarda soru işaretleri bırakacak kadar kısa olmalı.

Etkili bir pitch deck için slayt sayınız 19’u geçmemeli şeklindeki tavsiyelerin yanında kendi sorularınızı oluşturduğunuz ve bu sorulara net cevaplar vererek ilerleyebileceğiniz yöntemleri önerenler de var.

Kendi Tarzınızı Bulun

Farklı yöntem ve yaklaşımlar olmakla birlikte tüm tavsiyelerin buluştuğu ortak noktalar; anlaşılır ve basit olun, merak uyandırıcı olun.

Temel olarak oluşturacağınız sunum şu sorulara cevap vermeli:

–        Herhangi biri girişimim ile niye ilgilenmeli?

–        Ürünümün sunduğu çözüm ne ve nasıl işe yarayacak?

–        Ben ve fikrim iyi bir yatırım mı?

Devamında akışınızı oluşturmak için şu başlıkları kullanabilirsiniz:

–        Problem nedir?

–        Çözüm nedir?

–        Pazar değerlendirmesi

–        Ürün değerlendirmesi

–        Performans

–        Ekip

–        Rakip değerlendirmesi

–        Finansal Durum

–        Yatırım Beklenti Aralığı

 

Bu başlıkların içini doldurmak ise bilgi birikiminizle birlikte konunuza olan hakimiyetinize ve karşınızdakini ikna edecek anlatım gücünüze bağlı. Şimdiden bol şans.

Yararlanılan Kaynaklar:
https://www.forbes.com/sites/alejandrocremades/2018/03/02/how-to-create-a-pitch-deck/#7cba58cc56c0
https://medium.com/high-alpha/how-to-make-the-perfect-pitch-deck-ff140d908d29

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close