Hemen her girişim kurulum ve kuluçka aşamasında maddi desteğe (hibe ya da yatırım) ihtiyaç duyabilir. Hibeler için durum biraz daha farklı, genelde karşılıksız hibeler ya da faizsiz (veya çok düşük faizli) krediler sağlanıyor. Girişim sermayesi firmaları ve bağımsız melek yatırımcılar da umut vaadeden girişiminize para akıtmak istiyor olabilir. Ama iş bununla kalmıyor.

Diyelim ki girişiminiz için istediğiniz maddi desteği aldınız. Peki ya sonra? Ya kaynaklarınızı erken aşamada nasıl yöneteceğinizi bilemezseniz ve şirketiniz çok kısa süre içinde batarsa? Ya da eşi bulunmayacak büyüme potansiyellerini basit bir kaynak yönetimi sorunu yüzünden kaçırırsanız? Bunların hiçbiri olmadı diyelim, en “zararsız” durumu düşünüp, sadece ihtiyacınız olan partneri bulamadığınız için (mesela Çinli bir tedarikçi) işleriniz aksarsa? Aslına bakarsanız, girişim sermayesi firmaları tam da burada devreye girmeli.

Hemen her girişim için maddi destek almak önemli olsa da mentorluk da bir o kadar önemli. Günlük hayatta insanlardan (borç da olsa) para istediğimizde genelde soğuk tepkilerle karşılaşırız ancak onlara bir şey danıştığımızda herkes mümkün olduğu kadar yardım etmeye çalışır. Quora’da “Bir milyarderle nasıl telefon görüşmesi yapabilirim?” sorusuna verilen cevaplardan anladığımıza göre büyük şirketlerin liderlerine sadece “akıl danıştığımızda” ve spesifik olduğumuzda bize yardım etmeye hazırlar. Herkes ve her durum için bu geçerli olmayabilir fakat yine de mentorluk istemek, sermaye istemekten çok daha kolay olsa gerek.

Kişisel mentorluk her ne kadar önemli olsa da girişiminiz için asıl gerekli olan girişim mentorluğudur. Girişim sermayesi firmaları girişimleri iyi tanırlar. En azından biz onların girişimleri iyi tanıdığını varsayarız. Elbette kimse başlangıç sermayesi sağladıktan sonra hiçbir destek vermez değil, yine de bazı firmalar diğerlerine göre bu işe daha fazla önem verir ve girişiminiz hayatta olduğu sürece en iyi hale gelmesi için ellerinden geleni yaparlar. Bu, girişiminiz için hayati önem taşır.

Aynı şekilde, geniş bir ağa sahip girişim sermayesi firmaları, ihtiyacınız olabilecek partnerlerin belirlenmesi ya da onlarla iletişime geçilmesi konusunda da size başka kimsenin sağlayamayacağı imkanlar sağlayabilirler.

Girişiminize başlangıç sermayesi sağlayacak olan girişim sermayesi firmalarının diğer girişimlerle ilişkilerinin nasıl olduğunu bilmek, hangi firmanın nasıl bir tutum sergilediğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu aşamada dersinize iyi çalışmanız kritiktir. Bu firmanın girişimlere ne kadar süre ile maddi ve maddi olmayan destek sunduğu da önemlidir. Bu sürenin uzun olması, sizin girişiminizin geleceği için daha sağlıklı düşünebilmenizi sağlar ve karar mekanizmanızı iyileştirir.

Sonuç olarak, girişiminiz için maddi destek her ne kadar önemli olursa olsun, mentorluk almak da önemlidir ve başlangıç sermayenize katkıda bulunacak firmanın böyle bir hizmet sunmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Dünyayı girişiminizle aynı pencereden gören başka liderler varsa, onlardan da mentorluk istemekten çekinmeyin.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close