Yaşınız elveriyorsa Myspace’i mutlaka hatırlarsınız. Facebook’tan önce kurulan Myspace, Facebook bu kadar popüler olmadan önce en popüler sosyal ağdı. Arkadaşlarınızla müzik zevklerinizi paylaşabileceğiniz bir platform olarak yola 2003 yılında çıkan site, kısa zamanda büyük başarı yakalamıştı.

ABD’nin ünlü Time, Fortune ve People dergilerinin sahibi Time Inc., Myspace’in de aralarında bulunduğu birçok şirkete sahip olan Viant grubunu satın aldı. Anlaşmaya dair herhangi bir rakam paylaşılmadı.

Myspace’in önceki satın alınma rakamlarına bakacak olursak giderek azalan bir trend görüyoruz. 2005 yılında News Corp tarafından 580 milyon USD bedelle satın alınan Myspace, bu gelişmeden 6 yıl sonra Viant grubuna ait bir şirket olan Specific Media’ya 35 milyon dolara satılmıştı.

myspace

“İçerik kraldır”, ancak reklamcılık sektöründe içerik kadar veri de önemlidir. Myspace veritabanında 1 milyar kişinin kayıtlı olduğunu düşündüğünüzde, aslında değerinin düşünülenden yüksek olabileceğini fark edebilirsiniz. Özellikle hedefli reklamcılık alanında böylesine geniş bir veritabanına sahip olmak sayısız fayda sağlayabilir.

Time Inc.’in kazanç tablosuna baktığımızda şirketin toplam geliri geçtiğimiz yıla göre azalsa da dijital reklamcılık gelirinin arttığını görüyoruz. Bu veriyi, Viant’ın satın alınması gelişmesiyle birleştirdiğimizde, Time’ın gelecekte dijital reklam operasyonlarına daha büyük önem vereceği tahmininde bulunmak çok da yanıltıcı olmasa gerek.

Girişimcilerin buradan çıkarması gereken derslerin başında, kaynakların iyi analiz edilmesi geliyor. Şirketinizin değerlemesinin daha etkili biçimde yapılması için, elinizde bulunan kaynakları iyi analiz etmeli ve bunların başka sektörler de dahil olmak üzere olası birçok senaryoda nasıl kullanılabileceğini iyi tahlil etmelisiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close