Pazarlama, yola yeni başlayan pek çok girişim için zorlayıcı bir süreç olabilir. Nereden başlayacağını bilmemek girişimlerin, büyük rakipleriyle yarışında güçlük yaratabiliyor. Pazarlama için büyük bütçeleri olmayan girişimler için dijital kanallar üzerinden rakiplerinden ayrışarak hedef kitlelerine ulaşmaları noktasında izleyebileceği önemli taktikler bulunuyor.

Temelden başlayalım: Hedef Kitlenizi Tanıyın

Pazar araştırması yapmak, basit bir ipucuymuş gibi görünse de aslında pazarlamanın en önemli temel taşlarından biridir. “Çekmeye çalıştığınız belirli demografik özellikler var mı, bu demografi, hangi mecraları takip ediyor, ürününüze baktıklarında hangi özellikleri arayacaklar ve siz, bu özelliklerin ürününüzde var olduğunu onlara nasıl anlatabilirsiniz” gibi sorular bu noktada son derece kritik.

Pazarlama stratejinizi oluştururken bu soruların cevaplarını bulmaya özen gösterin. Ayrıca müşterilerinizle karşılıklı iletişim kurmaya da önem verin. Müşterilerinizin düşüncelerini öğrenmeye çalışın, insanların sosyal mecralarda girişiminiz hakkında neler söylediklerini kontrol edin. Tüm bunları yapmak, pazarlama stratejinizin nasıl olması gerektiği konusunda ve zayıf yönlerinizi geliştirmenizde size yardımcı olur.

İçerik Pazarlamasının Değerini Kavrayın

Bir web sitesi kurmak, reklam satın almak, SEM gibi yöntemler; girişiminizi tanıtmak için önemli olsa da ilk aşamalarda bunları yapmadan da tüketicinizle iletişime geçebilirsiniz. Bir Instagram hesabı açarak veya işinizle ilgili detayları paylaşacağınız bir blog oluşturarak başlayın. Ancak bunları yapmak için elbette yine ilk maddeyi gerçekleştirmeniz ve müşterilerinizin ne tarz içerikler görmekten hoşlandığını bilmeniz gerekiyor.

İçerik pazarlaması, geleneksel yöntemlere göre daha az maliyetli olsa da diğer yöntemlere göre biraz daha uğraştırıcı olduğu bir gerçek. İçeriklerinizi düzenli olarak güncellemeniz, özgün ve ilginç içerikler için kafa yormanız ve insanları satın almaya yönlendirecek iyi hazırlanmış blog yazıları ve videolar üretmek son derece önemli.

Sosyal Medyada Aktif Olun

Bloglar, içerik pazarlaması oluşturmak için kullanışlı mecralar olsa da içeriklerinizin tüketicilerinizle buluşması için bunları, bir sosyal medya kampanyasına bağlamanız gerekir. Elbette, her sosyal mecrada var olmanız ve her biri için bir iletişim stratejisi oluşturmanız anlamına gelmiyor. Müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin en aktif kullandığı bir mecrayı belirleyin ve işe oradan başlayın. Örneğin, B2B bir ürün veya hizmetiniz varsa, sosyal medya iletişimine LinkedIn’den başlayabilirsiniz.

SEO’nun Öneminin Farkına Varın

Google başta olmak üzere, tüm arama motorları hedef kitlenizin girişiminizi keşfetmesi için kullanabileceği en büyük araçlardan biri olmaya devam ediyor. Bu nedenle iyi bir arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisine sahip olmanız büyük önem taşıyor. Başarılı bir SEO stratejisi için pek çok online ve ücretsiz kurs bulunuyor ama siz ilk etapta web site ve blog içeriklerinizin özgün, ilginç ve güncel olmasına dikkat ederek başlayabilirsiniz.

Mobil Müşterilerinize Hitap Etmeyi Unutmayın

Artık pek çok kişinin bilgisayarlar yerine mobil cihazlardan internete girmeyi tercih ettiğini biliyoruz. Bu sebeple web sitenizi yalnızca bilgisayar kullanıcılarınıza yönelik hazırlamanız, mobil internet kullanan kitlenin size keşfetmesini zorlaştırır. Girişiminizin bir web sitesi varsa, bunun mutlaka mobil cihazlarla uyumlu olmasını sağlayın. Girişiminizin ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız bir mobil uygulama geliştirebilir ve kullanıcılarınızın, size daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.lifehack.org/456769/5-marketing-tips-for-a-successful-online-business

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close