2019 Aralık ayı itibariyle dünya genelinde internet kullanıcı sayısı 4.5 milyar, mobil cihaz kullanıcı sayısı ise 5 milyar seviyesini geçmiş durumda. Mobil cihazlar üzerinden sağlanan veri akışı ise cihaz başına 7.3 GB olarak ölçülüyor. Bu istatistikler dijital mecra dinamikleriyle ilgilenenlerin “Mobil büyüyor” yorumunun doğru olduğunu gösterir nitelikte. Devasa boyutlardaki kitlelerin neredeyse uyuduğu sırada bile çevrim içi olduğu günümüzde girişimcilerin de mobil dünyanın getirdiği kolaylıklardan faydalanmaması düşünülemez.

Proje Yönetim Araçları

Günlük iş akışını takip edebilmenin yanında uzun vadeli planlar yapmak ve performansınızı ölçümlemek için kullanabileceğiniz proje yönetim araçları zamanı verimli kullanmanız için size yardımcı olacaktır. Asana, Basecamp, Evernote ve Trello gibi uygulamaların ücretsiz versiyonlarını deneyerek, kendiniz için en uygun aracı seçebilirsiniz.

Haberleşme ve Dosya Paylaşımı

Skype, Slack uygulamalarını sanıyoruz duymayan kalmamıştır; ancak biz yine de özellikle görüşme, mesajlaşma ve anlık dosya paylaşımı için iş dünyasının vazgeçilmez araçları haline dönüşen bu uygulamaları hatırlatalım istedik. Skype ve Slack farklı araçlarla entegre olabilme özellikleriyle de iş yönetiminizi kolaylaştırabilir.

Dosya paylaşımı demişken; tek seferde 2 GB boyutuna kadar dosyalarınızı paylaşmanızı sağlayan Wetransfer ile 5 GB boyutuna kadar paylaşım imkânı veren SendGB uygulamalarını es geçmeyelim. Aynı zamanda bir Türk girişimi olan SendGB, gönderdiğiniz dosyaları 7 güne kadar saklayan Wetransfer’den farklı olarak dosyalarınızı 90 güne kadar aynı bağlantıda barındırıyor.

Sosyal Medya İletişiminizi Yönetebileceğiniz Uygulamalar

Girişimler için varlıklarını duyurma ve hedef kitlelerine ulaşma yolunda ilk alınan aksiyonlardan biri de sosyal medya kanallarından yaptıkları iletişim çalışmaları. Ürününüze veya hizmetinize gerçekten güveniyor olmanız tabii ki bir avantaj ancak özellikle hitap ettiğiniz kitlelerin sizden haberdar olması için sosyal medya kanallarınızı kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Yarattığınız içerikleri tek bir platformdan paylaşıp, önceden planlayabileceğiniz Buffer, Hootsuite, Sprout Social gibi birçok sosyal medya yönetim aracı mevcut. Aynı zamanda içerik yaratmak için Canva ve Unfold gibi araçlardan da faydalanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close