Oyun endüstrisinin COVID-19 salgını ışığında ne kadar başarılı olduğunu hepimiz gördük. Evde geçirilen zamanın artması nedeniyle oyuncular, yeni oyunlar ve konsollar ve çok daha fazlasını indirip satın alma fırsatına sahip oldular.

Oyun sektörü, eğlence alanında en çok para kazanan sektör olarak 2020 yılına göre hem filmlerden hem de spordan daha iyi performans gösterdi. Aslında, küresel ölçekte, oyun endüstrisi 2020’de 162,32 milyar dolar değerindeydi. Mevcut büyüme oranına göre, önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık 300 milyar dolarlık bir değere ulaşması bekleniyor.

Dünyanın her bölgesinde oyun sektörünün farklı başarı hikayelerini ve yükselişini görmekteyiz. Bu yükseliş oyun sektörü için genel bir küresel büyümeye de katkıda bulunuyor.

Asya Pasifik

Asya Pasifik bölgesi, oyun sektöründeki en büyük Güneydoğu Asya’da nüfus artmaya devam ederken, oyuncu sayısı da artış göstermekte.  Özellikle mobil oyunlar, ücretsiz seçenekleri nedeniyle hızlı bir büyüme gösteriyor.

Geleneksel oyunlara kıyasla Güneydoğu Asya bölgesinde e-spor nispeten yeni olsa da hızla en popüler oyun türü haline geliyor. 2021 yılında Güneydoğu Asya’daki mobil oyuncu sayısının 250 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.

Afrika ve Orta Doğu

Forbes, Orta Doğu’yu oyun sektöründe yeni bir lider olarak kabul ediyor ve bölgesel oyun gelirinin bu yıl 6 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Asya Pasifik’e benzer şekilde espor, Afrika ve Orta Doğu bölgesinde son derece popüler bir oyun türü haline geldi.

Avrupa

2020’de oyun sektörü Avrupa’daki toplam gelirin %3’ünü oluşturuyordu ve Alman nüfusunun %51’i oyun oynamakta. Son altı yılda, oyun geliştirme, oluşturma veya oynama ile ilgili tüm Avrupa pazarlarında gelir %55 arttı.

Oyun sektörü; Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerin oyun geliştiren şirketlerini ve geliştiricilerini desteklemesi bölge genelinde oyun sektörünün gelişmesini sağlıyor.

Tencent, Activision, Blizzard, Ubisoft ve Zynga gibi oyun sektörünün en büyük isimlerinden bazıları Avrupa’da bölgede faaliyet gösteriyor.

ABD

Her bölge gibi Amerika’da oyun sektörü açısından en başarılı büyüme yılını yaşadı. Spesifik olarak, Kuzey Amerika’da endüstri, artırılmış ve sanal gerçeklik gibi oyunları geliştiren teknolojik değişiklikler nedeniyle gelişmeye devam ediyor.

Türkiye

Türkiye’deki oyuncu sayısı 36 milyon ve oyun sektörü büyüklüğü 880 milyon dolara yaklaşmış durumda. Oyun sektörü, Türkiye ekonomisi için çok büyük bir açılım olmaya devam ediyor. Şu ana kadar çok küçük bir potansiyelini kullandığımız oyun sektörü Türkiye’de 5 yıl içerisinde yılda 5 ile 10 milyar dolar kazandırabilecek bir potansiyele sahip. Türkiye, dünya oyun sektöründe de adını sıkça söz ettirmeye başladı. Peak Games ve Rollic Games’in Zynga tarafından 1,8 milyar dolar ve 168 milyon dolar ile satın alınması, 2020 yılının en önemli gelişmelerinden oldu. 2020’nin dokuz aylık döneminde oyun sektöründe gerçekleşen hisse satışı işlemleri yaklaşık 2 milyar dolarlık bir hacim yarattı.  Türkiye, dünya oyun pazarındaki yerini 18’inci sırada tamamladı.

Oyun Girişimcisi Olmaya Ne Dersin?

Lenovo’nun girişimiyle FutureBright Group, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), İTÜ ARI Teknokent,  Başarsoft, Arena Bilgisayar, Index Grup, Koyuncu Elektronik, Penta Bilgisayar ve Techdata Bilgisayar Sistemleri’nin bir araya gelerek kurduğu Teknoloji ile Üretelim Platformu’nun desteğini arkasına alan İTÜ Çekirdek oyun girişimcilerini hedefleyen #GameTech programını hayata geçirdi.

İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi’nde oyun teknolojileri alanında ürün veya hizmet geliştiren girişimlerin destekleneceği program hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için http://itucekirdek.com/gametech adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak:

https://www.transperfect.com/blog/global-gaming-industry-growth-in-2021

https://www.bthaber.com/turkiyede-toplam-oyuncu-hasilati-880-milyon-dolara-ulasti/

 

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close