Elon Musk’ın Twitter sevdası ünlü iş adamına pahalıya patladı. Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından “Twitter’daki açıklamalarıyla yatırımcıları yanlış yönlendirdiği” kararına varıldıktan sonra Tesla’daki yöneticilik görevini bırakmak zorunda kaldı. Tesla’yı özelleştirme konusundaki tweetleriyle gündem olan ve birçok yatırımcıdan tepki alan Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından açılan davanın geri çekilmesi karşılığında şirketteki yöneticilik görevinden ayrılma kararı aldı. Komisyon, Musk’ın üç sene boyunca Tesla yöneticiliği yapmamasına ve hem Musk’ın hem de Tesla’nın 20’şer milyon dolar ceza ödemesine karar verdi. Paranın özelleştirme sürecinden olumsuz etkilenen yatırımcılara ödeneceği belirtildi. Elon Musk geçtiğimiz ağustos ayında, Twitter’dan yaptığı açıklamayla, hisse başına 420 dolar teklifle şirketi borsadan çekebilecek fonlamanın hazır olduğunu söylemişti. Musk daha sonra yönetim kurulu ve hissedarlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından, Tesla’nın borsadan çekilme kararının iptal edildiğini duyurmuştu.

Şirketin borsa değerini alt üst eden bu açıklamaların ardından SEC soruşturma başlattı. Musk’ın açıklamalarını “dolandırıcılık” kapsamında değerlendiren Komsiyon, Musk’ın yalan beyanla piyasayı etkilediğini ve yatırımcıları zarara uğrattığını belirtti. Sonuç olarak Komisyon ile Musk arasında anlaşma sağlandı. Anlaşma gereğince Musk, 45 gün içinde şirketin yönetim kurulu başkanlığından istifa edecek ve gelecek 3 yıl boyunca bu pozisyona aday olamayacak. Buna rağmen Tesla’daki CEO’luk görevine devam edebilecek.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close