Imperial College London Araştırmacılarından Su Altından Numune Toplayabilen Çoklu Ortam Drone’u

Imperial College London araştırma ekibi, su kalitesini izlemek ve sudan numune toplamak amacıyla şekil değiştirebilen ve suya dalabilen bir çoklu ortam drone’u geliştirdi. Araştırma ekibinin MEDUSA ismini verdiği drone, İsviçre’deki su araştırma enstitüsü Eawag tarafından gerçekleştirilen testleri başarıyla tamamladı.

Araştırma ekibi, MEDUSA’yı; sulardaki insan sağlığını tehdit edecek durumları incelemek ve denizlerdeki sıcaklık değişimlerini izlemenin yanı sıra su altı enerji boru hatları ve yüzer rüzgâr türbinleri gibi açık deniz altyapılarının izlenmesi için de kullanmayı hedefliyor.

Stanford Üniversitesi Araştırmacıları İnsan Vücudunda Dolaşabilen Origami Milirobotlar Geliştiriyor

Stanford Üniversitesi’nden araştırma ekibi, sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere origami milirobotlar geliştiriyor. Parmak ucu büyüklüğündeki robotlar, insan vücudunda rahatlıkla dolaşabilmeleri için manyetik alanlarla dışarıdan destekleniyor.

Organların yüzeyinde gezinebilen ve vücut sıvılarında yüzebilen milirobotlar; ilaçların ağız ya da damar yoluyla alındığı durumlardan farklı olarak, hedefine ulaşana kadar ilacı alıkoyuyor ve böylece ilacın tam olarak hedeflenen noktaya verilmesini sağlıyor. Milirobotların, insan vücudunun iç işleyişini izlemek amacıyla da kullanılması hedefleniyor.

MIT Araştırmacıları İnsan Zihnini Okuyarak Tepki Verebilen Cihaz Geliştirdi

MIT araştırma ekibi, insan zihnini okuyabilen bir prototip cihaz geliştirdi. AlterEgo ismi verilen cihaz, zihin okumanın yanı sıra kişinin düşüncelerine tepki verebiliyor.

Kulağın arkasına takılan cihaz, kullanıcıyla sessiz bir şekilde iletişim kurabiliyor. Kullanıcının öğrenmek istediği bir bilgiyi veya yapmak istediği şeyi, zihninden geçirmesi yeterli oluyor. AlterEgo, kullanıcıya saati söylemek ya da televizyon kanallarını değiştirmek gibi çeşitli işlemleri gerçekleştirebiliyor.

Kaynaklar:

https://techxplore.com/news/2022-06-shape-shifting-drone-flies-aquatic-environmental.html
https://news.stanford.edu/press/view/44011
https://mashable.com/video/mit-alterego

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close