Avusturya merkezli bir girişim olan Blitab, dünyanın görme engelliler için geliştirilen ilk tabletini 500 dolara piyasaya süreceğini duyurdu. 

Tabletler son yıllarda ciddi biçimde gelişti ve artık çok uygun fiyatlara çok gelişmiş modelleri satın almak mümkün. Gelinen nokta donanım anlamında da bir sınır niteliğinde. Zira en üst seviye cihaz üreticileri bile artık donanımsal anlamında çok fazla mesafe bulamadığı için stylus kalemleri ve yazılımsal eklentiler gibi yenilikler yapıyorlar.

Fakat Avusturya merkezli küçük bir girişim olan Blitab, donanım anlamında önemli bir atılımı başarmış gibi görünüyor. Blitab’ın geliştirdiği tablet temelde Android işletim sistemli, dokunmatik ekranlı sıradan bir tablet. Hatta boyutları ele alındığında çok da başarılı bir ürün olmadığı söylenebilir. Ancak Blitab’ı özel kılan dokunmatik ekranında üzerinde yer alan ikinci ekranı. Bu ekran elektronik olarak yönetilen ve standart lcd ekran üzerinde gösterilen tüm yazıları kabartmalı olarak gösterebilen özel bir ekran. Ekran üzerindeki grafikler haricinde kalan tüm yazılar işletim sistemi tarafından okunuyor ve kabartma olarak ikinci ekranda üzerinde yerini alıyor. Böylece görme engelli bir kişi parmak uçlarını kullanarak bir web sitesindeki yazıları ya da bir e-kitabı okuyabiliyor.

image

Kabartmalı ekranlar daha önce de üretilmiş ve piyasaya sunulmuştu. Ancak Blitab’ın farkı ekranın çok daha geniş olması. Birçok üründe tek satır ekranlı ürünler piyasada yer alırken Blitab’ın ekranında 14 satır ve her satırda 6 noktadan oluşan 23 hücre bulunuyor. Böylece tek seferde çok daha fazla kelime okunabiliyor.

Blitab’ın ikinci farkı ise fiyatı. Birçok üründe 1000 dolar seviyesinde fiyatlar görülürken Blitab’ın fiyatı 500 dolar olarak belirlenmiş.

Bu teknolojiyi hem çok daha geniş hem de çok daha ucuz bir şekilde üretmeyi başaran Blitab, birkaç farklı likit katmanı ve özel bir membran kullandığını söylüyor. Ancak teknolojinin tam detayları açıklanmamış.

Elbette Blitab’ın önünde bazı problemler var. Birinci problem görme engelliler arasında kabartmalı yazı okumayı bilenlerin oranının düşük olması. Fakat Blitab bunu içerik eksikliği ve önceki ürünlerin yüksek fiyatına bağlıyor.

Bakalım Blitab bu alanda yeni bir pazar oluşturmayı başarabilecek mi?

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close