1512 – Girişimcilik Destekleme Programının (BİGG) 2021 yılı 1. Çağrısı TÜBİTAK tarafından duyuruldu. Girişimci adaylarına iş fikirlerini hayata geçirebilmeleri için 200.000 TL hibe desteği sağlayan BİGG programında daha geniş bir kitleye ulaşmak için başvuru koşullarında önemli değişiklikler yapıldı.

Bigg ile 200.000 TL Hibe Desteği

BİGG, girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini hayata geçirebilmeleri için, girişimcilerin fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerini destekleyen bir TÜBİTAK programıdır. Bu program dahilinde girişimcilere 200.000 TL hibe desteği sağlanmaktadır.

Herkes için BİGG Düşünme Zamanı

2021 yılı 1. Çağrı ile beraber BİGG başvuru kriterlerinde önemli değişiklikler oldu. Bu değişikliklerle, daha geniş bir girişimci kitlesine ulaşılması hedeflendi.

Önceki dönemlerde, örgün öğrenim veren üniversitelerin lisans son sınıf, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve mezunları başvurabiliyordu. Ayrıca mezuniyet tarihinden itibaren en fazla 10 yıl içerisinde başvuruların kabul edilmesine yönelik bir kısıt bulunuyordu.

Yeni dönemde ise açık ve örgün öğrenim veren üniversitelerin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve mezunları başvurabiliyor. Ayrıca sektör tecrübesinin girişimcilikte getirdiği başarı dikkate alınarak mezuniyet tarihinden itibaren en fazla 10 yıl içerisinde başvurabilme şartı kaldırıldı.

Başvuru koşullarında yapılan bu iyileştirme sayesinde daha fazla iş fikrinin ve girişimci adayının ekonomiye katkı sağlayacak AR-GE projelerini hayata geçireceği beklenmektedir.

BİGG Sürecinde İTÜ Çekirdek Farkı

İTÜ Çekirdek olarak 2015 yılından beri teknolojik ve yenilikçi iş fikrine sahip girişimci adaylarını TÜBİTAK BİGG Programı kapsamında destekliyoruz.  Bugüne kadar İTÜ Çekirdek’e gelen 164 girişimcimiz bu desteği almaya hak kazandı. Bu girişimler BİGG kapsamında toplamda 28 Milyon TL’lik hibe desteğine ulaştılar.

Programa başvuran girişimciler kabul edilmelerinin ardından

  • İş planı hazırlama, proje yazımı, girişimcilik ARGE, ticarileşme, finansal plan gibi birçok konuda eğitimler alıyorlar.
  • 400’den fazla İTÜ Çekirdek mentoruyla projelerini geliştirmek için beraber çalışabiliyor,
  • İTÜ’nün ve İTÜ ARI Teknokent ’in network’ünden yararlanabiliyor,
  • 2020’de 54 milyon TL değerinde ödül, hibe ve yatırımın dağıtıldığı Big Bang Start-Up Challenge yarışması sürecine dahil olabiliyor,
  • TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulunması durumunda İTÜ ARI Teknokent kuluçka merkezlerinde ücretsiz ofis imkanı kazanabiliyor.
  • Yatırımcılarla görüştükleri demodaylere katılabiliyor.
  • 40’ı aşkın paydaş kurumun katkıları ile iş ağlarını genişletebiliyor.
  • İTÜ Çekirdek tarafından desteklenen 562 girişimci ve şirketleşen 890 girişim ile iletişim ve deneyim paylaşımı imkanına ulaşıyorlar.
  • İş süreçlerini kolaylaştıracak, bulut sistemleri, ödeme sistemleri, muhasebe ya da sosyal yaşam destekleri gibi birçok alanda İTÜ Çekirdeklilere tanınan indirim, abonelik ya da ücretsiz kullanım gibi özel imkanlarla sahip oluyorlar.

BİGG Programı imkanlarına İTÜ Çekirdek ayrıcalıkları ile ulaşmak için hemen başvur!

Son başvuru tarihi: 20 Mayıs

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close