Pandemiyle birlikte günlük hayat sıklıkla duyduğumuz uzaktan çalışma kavramı, sonrasında da etkisini koruyacak gibi görünüyor. Uzaktan çalışma, sınırları ortadan kaldırdığından, farklı şehir ve ülkelerden insanlara bir arada çalışma, girişimcilere işlerini diledikleri yerden yürütme gibi olanaklar sunuyor.

Ancak, işinizi uzaktan yürütmek, sadece gerekli ekipmanları yanınıza almaktan çok daha fazlasını gerektiriyor. Ödeme sağlayıcılarını birden fazla para biriminde yönetmek, web sitelerinin gittiğiniz yeni lokasyonlarda hesabınızı kilitlemediğinden emin olmak gibi ilgilenmeniz gereken çok sayıda konu bulunuyor.

Bu süreci yönetmeyi başaran girişimciler, konuyla ilgili tavsiyelerini ise şu şekilde sıralıyor:

Konaklayacağınız Yeri Dikkatli Şekilde Araştırın

 Kişisel finans medya şirketi This Online World’ün sahibi Tom Blake, girişimcilere bulundukları lokasyonda konaklayacakları yeri dikkatli seçmelerini öneriyor. Uyku kalitesi, huzurlu ve sakin bir ortamın çalışma verimliliğini artıracağını belirten Blake, konaklanacak alanda bu özelliklerin olup olmadığına mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Ayrıca kalınan yerdeki internet altyapısının yeterince iyi olup olmadığını araştırmanın çok önemli olduğunun da altını çiziyor.

Sessizliğe İhtiyaç Duyacağınız Zamanlar için Plan Yapın

Online hayat sigortası şirketi SureLI’nin kurucusu Matt Rutternberg, 2020 yılı boyunca bir karavanda çalışmasına rağmen sessizliğe ihtiyaç duyduğu anlarda, uygun bir yer bulmakta oldukça zorlandığını belirtiyor. Ruttenberg’e göre girişimciler, özellikle online toplantı ve görüşmeler için yakınlarında yeterince sessiz ve interneti güçlü olan bir yer olup olmadığını araştırmalı.

Saat Farklarına Dikkat Edin

 Posta ve sanal ofis çözümleri sağlayan WyomingLLC.com’un kurucusu Andrew Pierce, özellikle farklı ülkelerden insanların bir araya geldiği girişimler için bu tavsiyede bulunuyor. Pierce, verimli bir çalışma sağlamak için ekibinizdeki kişilerle aranızda kaç saatlik bir fark olduğunu göz önünde bulundurmanız ve özellikle tüm ekibin bir araya gelmesi gereken toplantıları buna uygun olarak ayarlamanız gerektiğinin altını çiziyor.

Yakınlardaki Wi-Fi Noktalarını Araştırın

 2018 – 2020 yılları arasında bir karavanda çalışan ve ailesiyle birlikte 38 farklı şehre seyahat eden, Roadmap Money’nin kurucusu Jacob Wade’in seyahatleri sırasında en çok zorlandığı nokta güvenilir bir internet ağı bulmak olmuş.

Wade, bu nedenle özellikle seyahat ederek çalışanlara, gittikleri yerlerdeki wi-fi noktalarını iyi araştırmalarını ve güçlü internet altyapısına sahip bölgelerde konaklamalarını tavsiye ediyor.

Ödemelerinizi Nasıl Yapacağınızı Planlayın

 Online sigorta acentesi Simply Insurance’ın kurucu ortağı Sa El, işlerini ABD’nin farklı eyaletlerinde yürüttüklerini ve bu durumun zaman zaman kendilerini finansal açıdan zorladığını ifade ediyor. Bu nedenle, girişimcilere, daha önceden belirtmiş oldukları ev ya da ofis adresine gönderilebilecek önemli evrakların ulaşamaması gibi durumları önlemek için birlikte çalıştıkları finansal kurumları, seyahat ettiklerine dair bilgilendirmeleri gerektiğini hatırlatıyor.

Ekipmanlarınızı Dikkatli Seçin

Kişisel gelişim koçluğu sunan bir blog ve YouTube kanalı olan Mrs. Daaku Studio’nun kurucu ortağı Chhavi Agarwal, sıklıkla seyahat ederken çalıştığını ve bu nedenle taşınması kolay ekipmanlar satın almanın oldukça önemli olduğunu ifade ediyor.

Agarwal; YouTube kanalı için çekim yaparken özellikle sabah saatlerini tercih ettiğini, böylece ek bir ışık donanımına ihtiyacı kalmadığını ya da kamera özellikleri güçlü bir telefona yatırım yaptığında ek olarak yanında kamera taşıma ihtiyacının ortadan kalktığını belirtiyor. Bu noktada girişimler için de hangi teknolojik öğelerin kesinlikle gerekli olduğu, hangilerinin birbirinin yerini alabileceği ya da birleştirilebileceği gibi seçimleri yapmanın da önemini vurguluyor.

Girişiminizi Mümkün Olduğunca Esnek Hâle Getirin

 Kadın girişimciler için bir iş danışmanlığı ve koçluğu şirketi olan Dreamlife Delux’ün kurucusu Susi Kaeufer; girişimcilere, işlerini mümkün olduğunca esnek hale getirebilecekleri planlamalar yapmalarını öneriyor.

Bunun için tüm ekibin rahatça iletişim kurabileceği uygulamaların büyük oranda faydalı olduğunu ayrıca toplantı ya da müşterilerle görüşmek için haftanın belirli bir gününü belirlemenin, diğer günler için saat dilimi, internet kalitesi gibi unsurların önemini azaltacağını ifade ediyor.

E-postanızı Verimli Kullanın

Girişimcilere pazarlama ve markalaşma üzerine danışmanlık veren BlaireBrown.com’un kurucusu Blaire Brown’a göre e-posta ağını verimli kullanmak son derece önemli. Otomatik bir e-posta kurulum sisteminin, müşterilerine yetişme zorunluluğunu ortadan kaldırdığını ifade eden Brown, aynı zamanda müşterileri için özelleştirilmiş şablonlar gibi özelliklerin süreçleri büyük oranda kolaylaştırdığını ifade ediyor.

Yeni Çalışanlarınızla Paylaşmak Üzere İşinizi Anlatan Dokümanlar Oluşturun

 Bir danışmanlık şirketi olan Expat Empire’ın kurucusu David McNeil, uzaktan çalışma sırasında ekibe yeni dâhil olan kişilerin adaptasyonunu basitleştirmenin son derece kritik olduğunu belirtiyor.

Bu nedenle girişimcilere; ekibe yeni dâhil edecekleri kişiler için iş modelini tanıtan bir kılavuz hazırlamanın, adaptasyon sürecini kısaltacağını ve işleri herkes için daha kolay hâle getireceğini hatırlatıyor.

VPN Yükleyin

 ABD merkezli bir girişimin kurucusu olan Gerri Detweiler ise işlerini lokasyon bağımsız yönetebilmek için VPN’in son derece önemli olduğunu belirtiyor. Detweiler, VPN yüklemenin özellikle, farklı ülkelere seyahat etmeyi düşünen girişimcilerin hayatını büyük oranda kolaylaştıracağını ifade ediyor.

 

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/allbusiness/2022/01/05/10-entrepreneurs-share-tips-for-running-a-location-independent-business/?ss=entrepreneurs&sh=4d9c47d3680b

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close