Sürdürülebilirlik odağındaki teknolojiler, son 20 yıldır hayatımızda olsa da iklim değişikliğinin hız kazanması ve geleceğimizi tehdit edecek boyuta gelmesiyle daha fazla popülerlik kazandı. Önümüzdeki dönemlerde de bu alanda önemli ölçüde bir büyüme yaşanacağı öngörülüyor.

Çevreye zarar veren malzemeleri, süreçleri veya ürünleri; doğal kaynakları bozmayan ve tüketmeyen çözümlerle değiştirmeyi amaçlayan sürdürülebilir teknolojilerin dünyaya pek çok açıdan faydası bulunuyor. Peki, yeşil teknolojilerin topluma ve geleceğimize sunduğu artılar neler?

Karbon Emisyonlarını Azaltır

 Tüm dünyada ulaşım sektörünün, sera gazı emisyonlarının önemli kısmını ürettiği biliniyor. Otomobillerden trenlere, uçaklardan gemilere kadar her türlü ulaşım aracı; sera gazı üretiyor ve bu da dünya için günden güne artan bir tehdit haline geliyor. Son dönemlerde yaygınlaşmaya başlayan elektrikli otomobiller, otobüsler, scooter’lar gibi ulaşım araçları ise temiz enerjiyle çalıştıkları için karbon emisyonlarının azalmasına büyük oranda katkıda bulunuyor.

Yenilenebilir Enerji Kaynağı Sunar

 Dünyanın büyük çoğunluğu şu anda fosil yakıt kullanırken bu  yakıtların hem karbon salınımı hem de yenilenebilir kaynak olmaması dolayısıyla, yerini mümkün olan en kısa sürede sürdürülebilir enerji kaynaklarına bırakması gerekiyor. Güneş panelleri, rüzgâr türbinleri, jeotermal kuyular gibi doğadan gelen enerjiyi kullanmak ise hem enerji kaynaklarının tükenmemesi hem de iklim değişikliğini yavaşlatması açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca araştırmacılar; lityum-hava pilleri, yakıt hücreleri, termal enerji toplayıcıları gibi teknolojileri kullanmanın da iklim kriziyle mücadelede önemli rol oynayacağını düşünüyor.

Temiz Su Sağlar

 Dünyanın çoğunluğu sudan oluşsa da içilebilir nitelikteki su miktarı bir o kadar az ve bu miktarın önümüzdeki yıllarda daha da azalacağı tahmin ediliyor. Sürdürülebilir teknolojiler ise kirli suları filtreleyebilen ve güvenli içme suyuna çeviren yenilikler sunmaları açısından umut vadediyor. Ancak dünya nüfusunun tamamının temiz suya ulaşması için bu tarz teknolojilerin daha fazla yaygınlaşması gerekiyor.

Yaban Hayatını Korur

 Yaban hayatının; insan faaliyetleri, doğal afetler, hastalıklar ve iklim değişikliği gibi sorunlar nedeniyle sürekli tehdit altında olduğu biliniyor. Sürdürülebilir teknolojiler, yaban hayatını kesintiye uğratmadan ve araştırmacıları tehlikeye atmadan; hayvan davranışları, fizyolojisi ve daha fazlası hakkında veri toplamaları için yardımcı oluyor. Araştırmacılar, ihtiyaç duydukları verileri toplamak için biyo-kayıt ve biyo-telemetri gibi yöntemler kullanıyor.

Sen de dünyamızın karşı karşıya kaldığı sorunlarla mücadele etmek için sürdürülebilirlik odağında teknolojiler mi geliştiriyorsun?

 Geliştirdiğin teknolojilerle daha sürdürülebilir bir dünya yaratmayı hedefliyorsan İstanbul Sanayi Odası iş birliği ile başlattığımız Sürdürülebilirlik Programı tam sana göre!  İTÜ Çekirdek’te girişimini ticarileştirmeye yönelik eğitim ve seminerler; pazarlamadan finansa, satıştan insan kaynağına kadar 500’den fazla alanında uzman mentor, prototipini geliştirmek için Ar-Ge fonu ve laboratuvar altyapısı seni bekliyor, hemen başvur!

 

Kaynak: https://www.greenjournal.co.uk/2021/02/why-we-need-green-technology/

 

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close