Tecrübeli girişimciler yatırımın yalnızca banka hesaplarına aktarılan meblağlardan ibaret olmadıklarını bilirler. Yatırımcıların sağladığı yol göstericilik ve girişimcileri tanıştırdığı kilit bağlantılar, girişimin geleceğini tayin etmede için en az maddi kaynak kadar önem taşır. Çoğu girişimcinin gözden kaçırdığı nokta ise yatırımcıların da tam olarak böyle düşündüğü gerçeği.

Yatırımcılar, mentorluk edebilecekleri girişimcileri desteklemek isterler çünkü zaman ve uzmanlıklarının bir girişim için en az paraları kadar değer yaratabileceği görüşündedir. Yönetimine müdahil olarak etki yaratabilecekleri girişimlere yatırım yapmaya daha sıcak bakarlar. Bu nedenle eğitilmeye açık, geri bildirimleri kavrayan ve sağladıkları spesifik rehberlikten faydalanmaya elverişli girişimcileri diğerlerine tercih ederler.

Eğitilmeye açık ve öğrenmeye hevesli olmanın girişimcilerin yatırım alma şansına yaptığı etkiye mercek tutan birkaç akademik çalışma söz konusu. Northeastern University’de girişimcilik ve inovasyon öğreten Yrd. Doç. Dr. Cheryl R. Mitteness tarafından 2010 yılında gerçekleştirilen bir araştırma, melek yatırımcıların sunumlarını dinledikleri girişimcilere yatırım kararı verirken, onların eğitilmeye elverişliliklerini de göz önünde bulundurduğunu ortaya koyuyor.

Babson College’da girişimcilik eğitimi veren Yrd. Doç. Dr. Lakshmi Balachandra’nın gerçekleştirdiği araştırma ise girişimcilerin sunum sırasında gelen geri bildirimleri kabullenmesinin ve öneriler ile etkileşime geçmesinin yatırımcıların ilgisini cezbettiğini gözler önüne serdi. Balachandra’nın araştırması, girişimin ekonomik temelleri ve ekibin yeterliliği fark etmeksizin eğitilebilirliğin yatırımcılar için pozitif bir algı yarattığına da dikkat çekiyor.

Peki, öğrenme hevesinizin bir toplantıda veya yatırımcı sunumunda fark edilmesini nasıl sağlayacaksınız? Yatırımcıların bakış açılarına ilgi gösterebilir ve deneyimlerine dayanarak verdikleri tavsiyelere karşı minnetinizi dile getirebilirsiniz. Geri bildirim sağladıklarında savunmaya geçmek yerine, paylaşılan deneyimi daha anlaşılır kılacak sorular sormak ve üzerine fikir yürütmek yatırımcılarda pozitif bir izlenim yaratacaktır.

Geri bildirim almak tek başına yeterli değildir, öğrendikleriniz doğrultusunda hareket etmeniz gerekir. University of Central Florida ve Elon University araştırmacıları, girişimcilerin eğitilebilirliklerini tanımlamayı ve ölçmeyi hedefleyen bir araştırma gerçekleştirdi. Ulaştıkları bulgular, eğitilebilirliğin yalnızca dinlemek ve anlamak ile değil, diğerlerinin fikirlerini işlerine uygulama kabiliyetiyle de ilintili olduğunu ortaya koyuyor. Bundan yola çıkarak, aldığınız geri bildirimleri işinize nasıl entegre edeceğinize dair planları kısa bir süre sonra yatırımcılar ile paylaşmanın akıllıca bir hamle olacağını söyleyebiliriz.

Girişimcinin ve ekibinin yetenekleri, teknik yeterliliği ve tecrübesi yatırımcılar için önemli tercih sebepleriyken, kişisel ve bağıntısal faktörlerin de yatırım kararında önemli rol oynadığı biliniyor. Araştırmalar, güvenilir bir imaj çizen girişimcilerin yatırım alma şanslarının daha yüksek olduğuna işaret ediyor. Yatırımcı Christian Hernandez Gallardo bu tezi desteklercesine “Girişimler kadar girişimcilerin kendisine yatırım yapıyoruz.” diyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close