İTÜ Çekirdek girişimlerimizin yatırım serüvenlerini mercek altına aldığımız röportaj serimizden herkese merhaba! Yatırıma Giden Yol serimizin bu haftaki konuğu; ebeveynlere gebelik öncesi/sonrası ile çocukların bilişsel, motor gelişim ve sosyal duygusal gelişiminde ihtiyaç duyabilecekleri 10 farklı kategoride online uzman desteği sağlayan Kidolog! Sorularımızı, Kidolog CEO’su Eray Uğurelli yanıtlıyor!

Röportaj serimizin tüm girişimcilerimize ve girişim adaylarına ilham olmasını umuyoruz. Aklınıza takılan herhangi bir soruda, https://blog.itucekirdek.com/iletisim/ adresinde yer alan mesaj kutucuğunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Merhaba, sizi ve Kidolog ekibini okuyucularımıza tanıtmak isteriz.

Merhabalar ben Eray Uğurelli.  Burak Candan ile kidolog.com’un kurucu ortaklarıyız. Ekip arkadaşlarımız Fatih, Arzu, Basri ve Samet ile beraber altı kişilik bir ekibiz. Ben ve Burak mühendisleriz ve uzun yıllar başarılı girişimlerde kurucu olarak yer aldık. Ekipteki diğer arkadaşlar ise üstün yetenekli ve yüksek enerjili kişiler. Önümüzdeki süreçte yeni ekip arkadaşları ile büyümeye devam edeceğiz.

Kidolog nedir? Ne yapar?

Ben aynı zamanda 14 aylık tatlı bir kızın babasıyım. Kızım doğduktan sonra anne sütüyle beslenmesinde problemler yaşamaya başladık. Sosyal medya üzerinden bir emzirme danışmanından biraz tereddütle ama mecburen bir danışmanlık aldık ve daha sonra “iyi ki almışız” dedik çünkü kızım hala anne sütüyle beslenmeye devam ediyor. Böyle önemli bir sorunun sosyal medya üzerinden çözülmesi yerine çok daha güvenli bir platform üzerinden çözülmesi gerektiğini düşündük. Kidolog, bu noktada, ebeveynlere gebelik öncesi ve sonrasında ihtiyaç duyabilecekleri tüm alanlarda hizmet veren bir platform haline geldi. Ebeveynlere 10 farklı alanda gebelik öncesi, doğum ve çocuklarını 18 yaşına kadar getirene kadar süreçte online ve canlı 7/24 uzman desteği sağlıyoruz. Şu anda 250’ye yakın geniş uzman kadromuz bulunuyor.

“Kidolog olarak, ebeveyn-çocuk dikeyinde niş bir alanda geniş uzman kadrosuyla anlık uzman desteği sağlıyoruz.”

Rakiplerinizden sizi ayıran özellik nedir?

Kidolog olarak, ebeveyn-çocuk dikeyinde niş bir alanda geniş uzman kadrosuyla anlık uzman desteği sağlıyoruz. Bu alanda bizim gibi tüm sorunlara cevap veren bir platform mevcut durumda bulunmuyor. Benzer platformlardan ise  kolay ara yüz, geniş ve profesyonel kadro ve teknolojimizde bulunan özellikler ile ayrılıyoruz.

Kidolog, Alesta Yatırım’dan 3 Milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı!

Yakın zamanda bir yatırım aldınız. Süreç nasıl gelişti, kimler katıldı, neler yaşandı bu süreçte?

Geçtiğimiz aylarda ilk yatırımımızı Alesta Yatırım – İbrahim Özer Bey’den alarak duyurduk. Yatırım süreci bizim için çok keyifli geçti. İbrahim Bey ile çok iyi bir uyum yakaladık ve ikinci toplantıda yatırımımızı almış olduk. Bundan sonraki süreçte aylık toplantılarla kendisi bilgilendirerek büyümeye devam edeceğiz.

Kidolog’un hedefleri neler?

Kidolog şu anda Türkiye dışında 20’den fazla ülkede Türkçe konuşan kullanıcılara hizmet veriyor. Haziran 2022 tarihi itibariyle ise farklı dil seçenekleriyle Avrupa pazarında yer almak istiyoruz. Daha sonra fiziki kolejlerden sanal asistana kadar birçok farklı projelerimiz olacak.

Bir girişimci olarak mutlaka inişleri ve çıkışları yaşamışsınızdır. Peki, yapamayacağım artık deyip, bırakma noktasına geldiğiniz oldu mu?

Elbette. Zaten bu işin doğasında zorluklar var. Önemli olan bu zorluklara karşı tepkinizin ne olacağı ve nasıl ilerleyeceğiniz.  Biz ilk günden itibaren “yap-ölç ve hemen düzelt” taktiği ile ilerledik. Hata yapmaktan korkmuyoruz ama hatamızı fark edememekten ve vaktinde düzeltememekten korkuyoruz. Bu sebeple ilk günden itibaren çevik bir yapı kurmaya çalışıyoruz.

“Yatırım aldıktan sonra ise o kaynağın doğru harcanabilmesi en az yatırım almak kadar önemli.” 

Yatırım almak isteyen ya da yatırım turunda olan girişimlere tavsiyeniz ne olur?

Öncelikle sadece yatırım alma amacıyla bir yola çıkılmamalı ve girişimin başarısı tamamen yatırım alınmasına endekslenmemeli. Salt yatırım almak önemli midir? Hayır. Ancak doğru zamanda doğru yatırımcıdan yatırım almak önemli midir? Kesinlikle evet. Bu sebeple öncelikle girişimciler ne kadar yatırıma ne zaman ihtiyaçları olduğunu çok iyi planlamalı.. Yatırım aldıktan sonra ise o kaynağın doğru harcanabilmesi en az yatırım almak kadar önemli.

“Bebek ve çocuk gelişimi denildiğinde dünyada akla gelen bir marka olmak istiyoruz ve milyonlarca aileye dokunarak hayatları beraber inşa etmek istiyoruz.”

Sektörünüzün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

TÜİK verilerine göre 2025 yılında Türkiye’de ortalama 1 milyon 300 bin yeni doğan bekleniyor. Bu sayı globalde ise yüzlerce milyona ulaşıyor. Tabii ki Kidolog sadece yenidoğanları değil 0-18 yaş arasını hedeflediğinden hem ülkemizde hem globalde karşısında devasa bir hedef kitleye sahip.  Bu sebeple doğru ürünler ve doğru bir stratejiyle bu potansiyel hedef kitle arasından önemli bir kesime hitap edebileceğimize inanıyoruz.  Bebek ve çocuk gelişimi denildiğinde dünyada akla gelen bir marka olmak istiyoruz ve milyonlarca aileye dokunarak hayatları beraber inşa etmek istiyoruz.

Eklemek istedikleriniz neler?

Kidolog olarak, mevcut durumda görüştüğümüz yatırımcılar var. Aldığımız tohum öncesi yatırımı doğru kullanarak hızlı bir büyüme yakalayıp yeni bir tura çıkmayı düşünüyoruz. Sektörde ise anne, bebek ve çocuk markaları ile iş birliklerimizi yakın zamanda duyuracağız. Yaz dönemi içerisinde web tarafımızı tamamen değiştireceğiz ve versiyon iki ile yayına alacağız. Ayrıca, web tarafı ile beraber de Kidolog uygulamaları App marketlerde yerini almış olacak.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close