İTÜ Çekirdek girişimlerimizin yatırım serüvenlerini mercek altına aldığımız röportaj serimizden herkese merhaba! Yatırıma Giden Yol serimizin yeni konuğu, TRAngels’tan 1 milyon TL yatırım alan Adlema. Sorularımızı, Adlema’nın kurucu ortağı Barış Hökevek yanıtlıyor!

Röportaj serimizin tüm girişimcilerimize ve girişim adaylarına ilham olmasını umuyoruz. Aklınıza takılan herhangi bir soruda, https://blog.itucekirdek.com/iletisim/ adresinde yer alan mesaj kutucuğunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Merhaba, sizi ve Adlema ekibini okuyucularımıza tanıtmak isteriz.

Barış Hökevek

Kurucu Ortak, Adlema

Merhaba, ben Barış Hökevek. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Öğrencilik yıllarımın başından bu yana aktif olarak çalışıyorum. Çok farklı sektörlerde garsonluk, hizmet sektörü yöneticiliği, satış temsilciliği gibi görevler yaptım. Mesleğimle ilgili ilk iş deneyimlerimi de yine öğrencilik yıllarımda kazandım. Bu tecrübeler, sonraki iş yaşamımda işimi her zaman çok kolaylaştırdı. ‘’Müşteriyi anlamak, ekip yönetmek, mali ve idari konular’’ sektörlerden bağımsız her iş yaşamı için gerekli yetenekler. Ortağım Çağdaş Mut’la da tanışmamız ve birlikte çalışmaya başlamamız yine aynı yıllara denk geliyor. Dolayısıyla, bu durum, birbirimizi uzun yıllar önce tanımamızı ve ortaklığımızı sağlam bir zemin üzerine inşa etmemizi sağladı.

Ben Adlema’da pazarlama ve finans konularından sorumluyum. Çağdaş da 10 yıllık ürün geliştirme tecrübesini teknik müdür olarak tüm gücüyle Adlema’ya odaklamış durumda. 2 kişi olarak yola çıktık ve şu an 6 kişilik bir ekip olduk. Ekibe yeni katılan arkadaşlarımız sayesinde ortaya ciddi enerji ve emek koyan güzel bir yapı oluşturabildiğimize inanıyorum.


“Adlema, sanayi kuruluşlarındaki üretim hatları için ‘’sızdırmazlık testleri’’ özelinde ürünler geliştiren bir donanım girişimidir.”

Adlema nedir, ne yapar?

Adlema, sanayi kuruluşlarındaki üretim hatları için ‘’sızdırmazlık testleri’’ özelinde ürünler geliştiren bir donanım girişimi. Sızdırmazlık testlerini; evimizdeki ocaklardan gaz sızmamasından buzdolaplarımızın ve klimalarımızın soğutma yapmasına, telefonlarımızın su geçirmemesinden serum tüplerimizin ve hortumlarımızın içlerindeki ilaçların atmosferle temas etmemesine kadar birçok kritik alanda gerekli ürün fonksiyonlarının seri üretim aşamasında her ürün için teker teker test edilmesi olarak özetleyebiliriz. Dolayısıyla ürettiğimiz cihazlar oldukça hassas ve hızlı olmak zorunda. Geliştirdiğimiz teknolojiler sayesinde bu ihtiyacı rahatlıkla karşılarken aynı zamanda müşterilerimize izlenebilirlik ve raporlama özellikleri de kazandırıyoruz. Bu cihazlar, test edilen ürünler için ‘’OKAY’’ ‘’NOT OKAY’’ kararını operatörlerden çok daha hassas, hızlı ve objektif olarak veriyor, test edilen ürünler ile ilgili raporları oluşturuyor.

Cihazlarımız kısa bir sürede TÜBİTAK SAGE, Tofaş Türk Otom. Fab., Eraser Medikal ve Aselsan Hassas Optik gibi firmalarda kullanılmaya başlandı. Yine kurulduğumuz ilk seneden itibaren yurt dışına da cihazlarımızı göndermeye başladık.

Adlema’nın bir kuruluş hikayesi var mı?

Çağdaş’la birlikte yaklaşık 8 yıl boyunca operatörler tarafından el ile yapılan işleri nasıl otomasyon sistemlerine çevirebileceğimiz düşüncesi ile ilgili çalışmalar yaptık. Bulduğumuz çözümler de hep o işe ve firmaya özel optimize edilmiş çözümlerdi. Dolayısıyla 7-8 sene boyunca çok farklı sektörlerden birçok firma ile tanışma ve ihtiyaçlarını görme şansımız oldu. Özellikle ‘’sızdırmazlık testleri’’ konusunda firmaların etkili bir çözümlerinin olmadığını yakından, defalarca gördük ve bu konu ile ilgili ürün geliştirme fikri böylece oluştu. Yine aynı dönemde farklı ihtiyaçlara yönelik özel çözümleri tasarlamak ve geliştirmek bizi ‘’üretebilme’’ anlamında da oldukça geliştirdi. İhtiyacın belirlenmesi ve teknik kapasitenin gelişmesi ile birlikte şartlar harekete geçmek için iyice olgunlaşmış oldu. Sonrasında ise, yolumuzun kesiştiği İTÜ Çekirdek ekibi, TRAngels ortakları, mentorlarımız ve diğer girişimci ekipler ise sorun-çözüm ilişkisinin ötesinde bir girişim olabilmek için gerekli diğer ihtiyaçlarımız konusunda bize hep destek oldular ve olmaya devam ediyorlar.

“Adlema olarak, sektörün ilk ‘’akıllı’’ test cihazını geliştirdik.”

Rakiplerinizden sizi ayıran özellik nedir?

Sızdırmazlık testlerinde cihaz hassasiyeti ile birlikte doğru uygulamanın da yapılması, ölçüm hassasiyeti ve üretim kapasitelerinin verimliliği konusunda oldukça kritik bir öneme sahip. Odak noktamız ölçeklenebilir iş modeli yapımızdan uzaklaşmadan, müşterinin tüm ihtiyaçlarını kapsayacak ürünleri de geliştirerek ve cihazlarımızı sunmak. Bu sayede müşterilerimiz tek bir partner firma ile tüm test operasyonlarını verimli bir şekilde ilerletebiliyor. Geliştirdiğimiz yazılım sayesinde, test koşullarını sürekli takip ederek, değişen koşullara göre en uygun test parametrelerini kendi güncelleyen cihazlarımız, değişen koşullar altında rakiplerine göre çok daha güvenilir testler gerçekleştirebiliyor. Bu, Adlema olarak, sektörün ilk ‘’akıllı’’ test cihazını geliştirdiğimiz anlamına geliyor.

“İTÜ Çekirdek Ön Kuluçka Programı süresince çok sayıda Demo Day’e katılma şansımız oldu. Bu Demo Day’ler sonrasında, birçok melek yatırımcı ağı ile iletişime geçtik ve çeşitli görüşmeler yaptık.”

Yakın zamanda bir yatırım aldınız. Süreç nasıl gelişti, kimler katıldı sürece, neler yaşandı bu süreçte?

Fikrimizi hayata geçirirken ilk önceliğimiz her zaman çözeceğimiz soruna odaklanmak, bu sorunu yaşayan müşterilerle ilişkiler geliştirerek en uygun ürünü pazara sunabilmekti. Bu da kuruluşumuzun ilk senesinden itibaren satışlar yapmamızı ve gelir elde etmemizi sağladı. Zaten odağımız ve hedeflerimiz bu kadar net olduğu için belki de yatırımcılarımızın dikkatini çekebildiğimize inanıyorum. Dikkatli adımlarla, kendi yolumuzda ilerlemeye çalışıyorduk.

Bu yolda ilerlerken de her zaman olası iş birliklerine ve potansiyel yatırımlara açık olmaya çalıştık.
İTÜ Çekirdek Ön Kuluçka Programı süresince çok sayıda Demo Day’e katılma şansımız oldu. Bu Demo Day’ler sonrasında, birçok melek yatırımcı ağı ile iletişime geçtik ve çeşitli görüşmeler yaptık. Bu görüşmelerde özellikle hayalimiz ile ilgili bizimle birlikte en çok heyecanlanan TRAngels ailesi ve özellikle de lider yatırımcılarımız Sn. Sait Atınç Bey ve Sn. Sacit Sungu Bey oldu.

TRAngels gerçekten çok geniş bir aile, bünyesinde çok sayıda farklı tecrübeler barındıran çok değerli insanlardan oluşuyor. Bu sayede erişebildiğimiz network oldukça genişlerken, aklımıza gelen her soruda danışabileceğimiz şirket ortaklarına sahip olduk. Bu da bizim gibi genç ekiplere belki de en çok ihtiyaçları olan tecrübe yatırımını da beraberinde getiriyor.

Adlema’nın hedefleri nedir?

Öncelikli olarak Türkiye’de yüksek teknoloji cihazların üretimi ve dışa bağımlılığın azaltılması için çalışıyoruz. İlk günümüzden itibaren yerli üreticimize desteğin yanında ihracatımızla da katma değer yaratmayı sürdürüyoruz. Sızdırmazlık testleri konusunda farklı yöntemler ve uçtan uca çözümlerimizle dünyada söz sahibi olmak amacıyla yolumuza devam ediyoruz. ‘’Sızdırmazlık’’ aslında oldukça geniş bir problem. Şu anda odağımız endüstriyel üretimden uygun ürün çıkartan cihazları geliştirmek. Ancak şehir şebekelerinde temiz su kaybına neden olan boru kaçakları da bir ‘’sızdırmazlık’’ problemi. Konumuz özelinde bu tip ihtiyaçlara da çözümler geliştirerek ülkemiz ve dünyamızın geleceği için de adımlar atmak istiyoruz.

“Ekosistemin içinde bulunmak, güzel ekiplerle ve insanlarla tanışmak, sizi destekleyen mentorlar ve firmalarla birlikte yol almak ve en önemlisi de gerçekten sizinle mücadeleye hazır bir ekip ile birlikte bu işlere kalkışmak sizi her zaman çok daha güçlü kılıyor.”

Bir girişimci olarak mutlaka inişleri ve çıkışları yaşamışsınızdır. Peki, yapamayacağım artık deyip, bırakma noktasına geldiğiniz oldu mu?

Bu yola çıkarken gerçekten kendi beklentilerimizi oldukça düşük tutarak, en kötü senaryoları hep hesaba katarak ilerlemeye karar vermiştik. Belki de çoğu insan için bırakma noktası anlamına gelen noktaların, bizler için her zaman ‘’iyi sonuçlar’’ olduğunu söyleyebilirim. Bu kötü senaryolara hazırlık sizi bireysel olarak çok daha güçlü tutuyor. En ufak güzel gelişme ise işinize daha çok sarılmanıza neden oluyor. Ekosistemin içinde bulunmak, güzel ekiplerle ve insanlarla tanışmak, sizi destekleyen mentorlar ve firmalarla birlikte yol almak ve en önemlisi de gerçekten sizinle mücadeleye hazır bir ekip ile birlikte bu işlere kalkışmak sizi her zaman çok daha güçlü kılıyor.

“İTÜ Çekirdek en doğru adres!”

Yatırım almak isteyen ya da yatırım turunda olan girişimlere tavsiyeniz ne olur?

Yatırım almayı bir hedef olarak konumlandırmıyoruz. Eğer bir işe başlıyorsanız mutlaka kendi ayaklarınızın üzerinde, başarı ve başarısızlık kriterlerinizi belirleyerek ilerlemeye başlamalısınız. Gidebileceğiniz maksimum noktayı belirleyerek hedefinize orayı almalısınız. Yatırım gerçekten bir araç, aslında siz hedefinize daha hızlı ulaşabilin diye birilerinin sizin elinizden tutması. Hedefiniz yatırım almak olduğunda buna ulaşmak oldukça zor oluyor, çünkü yatırımcı da aslında sizin ulaşmak istediğiniz noktadaki hayale ortak oluyor. Kendi hayalinize gitmek için siz elinizden geleni yaptığınızda, yolda size eşlik edecek çok değerli paydaşlar mutlaka oluyor. Bu arada insanlarla tanışmak, konuşmak, hayalinizi size her fırsat geldiğinde paylaşmak ve bu fırsatların oluşması için uygun ortamlarda olmak da sizin sorumluluğunuz. İTÜ Çekirdek ise bunun için en doğru adres! Sadece yatırımcılarla tanışmak için değil; mentorlarla, farklı ekiplerle ve İTÜ Çekirdek çalışanları ve paydaşları ile genişleyen çevreniz size birçok konuda yeni kapılar açar.

Sektörünüzün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Üretim sektörü her zaman yenilikçi ve zorlayıcı olmuştur. Daha uygun maliyetlerle, daha kaliteli ürünler üretmek için teknolojinin sınırları her zaman zorlanmaya devam ediyor. Böyle bir sektörde ileri teknoloji ürünlerle sahada olmak biraz sörf yapmaya benziyor diyebiliriz. Eğer doğru ürünlerle, yeni teknolojilerle, yeni ihtiyaçları her zaman karşılayan bir yapı oluşturamazsanız girişiminizin ömrü oldukça kısa olur. Adlema’nın geliştirdiği ürünler şimdiden karanlık fabrikalardaki yerlerini almaya hazır. Daha ilerisi için de planlamalara başladık.

“Aldığımız bu yatırım ile birlikte ekibimizi genişleterek yeteneklerimizi arttırdık. Ayrıca kendi üretim tesisimizin de ilk adımlarını attık. Geliştirdiğimiz ürünlerin yurt içinde pazar payını arttırırken, yurt dışında büyüme için de çeşitli görüşmeler yapıyoruz.”

Eklemek istedikleriniz neler?

Aldığımız bu yatırım ile birlikte ekibimizi genişleterek yeteneklerimizi arttırdık. Ayrıca kendi üretim tesisimizin de ilk adımlarını attık. Geliştirdiğimiz ürünlerin yurt içinde pazar payını arttırırken, yurt dışında büyüme için de çeşitli görüşmeler yapıyoruz. Ayrıca yine ‘’sızdırmazlık’’ konusu ile ilgili şehirlerimizdeki temiz su kayıplarının tespiti ve önlenmesi üzerine büyük bir projeyle ilgili çalışmaya başladık. Özellikle donanım girişimlerine kapımızın her zaman açık olduğunu belirtmek isterim. Birlikte üretmenin ve gelişmenin gücüne inanıyoruz. Herkese kendi yolculuğunda başarılar dileriz!

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close