İTÜ Çekirdek girişimlerimizin yatırım serüvenlerini mercek altına aldığımız röportaj serimizden herkese merhaba! Yatırıma Giden Yol serimizin bu haftaki konuğu; İTÜ Çekirdek yatırımcı buluşması Demo Day’de tanıştığı Alesta Yatırım’dan 8 milyon TL değerleme ile yatırım alan İnteraktif Kredi! Sorularımızı, İnteraktif Kredi’nin Kurucu Ortağı Cesur Ölçenoğlu yanıtlıyor!

Röportaj serimizin tüm girişimcilerimize ve girişim adaylarına ilham olmasını umuyoruz. Aklınıza takılan herhangi bir soruda, https://blog.itucekirdek.com/iletisim/ adresinde yer alan mesaj kutucuğunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Merhaba, sizi ve İnteraktif Kredi ekibini okuyucularımıza tanıtmak isteriz.

Merhaba, Ben Cesur Ölçenoğlu. GÖSAŞ (Garanti Ödeme sistemleri), Citi Bank, Aegon gibi bankacılık sigortacılık sektöründeki firmalarda 10 yıla yakın satış pazarlama ekiplerinde görev aldıktan sonra yaklaşık 9 yıldır da İnteraktif Kredi’de Kurucu Ortak olarak görevime devam ediyorum. Kurucu ortaklardan bir diğeri olan Mustafa Gümüş de Garanti Bankası, HSBC ve Türk Telekom gibi kurumlarda 10 yıla yakın risk değerleme uzmanı olarak görev aldı ve sonrasında İnteraktif Krediyi kurdu. CTO’muz A. Sertay Halka; Yemeksepeti, Borusan, Koçsistem gibi köklü şirketlerin sistem yazılım ekiplerinde 15 yıla yakın tecrübeden sonra İnteraktif Kredi’de yaklaşık 2 yıldır görev yapıyor. Microsoft’un verdiği ve Türkiye’de sadece kendisinde bulunan 7 yıl boyunca MVP ödülünü almaya hak kazandı. Kurumsal Pazarlama Direktörümüz Alper Aydın ise Aktif Bank, Aegon, HSBC gibi kurumlarda 12 yıllık tecrübeden sonra ekibimizin bir üyesi oldu. Bu kişiler dışında, 4 yazılım mühendisi, 5 risk değerleme uzmanı ve outsource’larla toplam 22 kişilik güçlü bir ekibe sahibiz. Ekibimiz tamamen bankacılık eğitimi almış ya da bankacılık geçmişi bulunan isimlerden oluşuyor.

“Ekosisteme kredi danışmanlığı sistemini getirerek bir ilke imza atan FinTech girişimiyiz!”

İnteraktif Kredi nedir? Ne yapar?

İnteraktif Kredi olarak, kredili ya da senetle yapılan ticarette, ev-araç kiralamalarında, ödeme gücü yüksek güvenilir müşteri ile çalışılabilmesi için finansal teknolojiler üretiyoruz. 2011 yılında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip ekosisteme kredi danışmanlığını getirerek yüz binlerce kullanıcımızın borç alabilmesini kolaylaştırdık. 2015 yılında Findeks A.Ş. ile iş ortaklığı oluşturarak KKB raporlarını, bankaların kriterleriyle birleştirerek bireylerin veya kurumların nasıl kredi alabileceğini gösteren ilk FinTech raporunu İnternot ismi ile pazara sunduk. Günümüzdeki ismi İnteraktif Kredi Raporu olan bu raporumuz, yaklaşık 500 bin kullanıcıya ulaştı. 2019 yılından bu yana da dünyadaki üniversite kuluçka merkezleri sıralamasında ilk 5’te yer alan İTÜ Çekirdek’e seçilen girişimlerden biri olarak kiralama, senetle alışveriş ve kurumsal borçlanmalar için yol gösterecek yeni teknolojiler üretmeye devam ediyoruz. İTÜ Çekirdek’in Bigbang Startup Challenge etkinliğinde 3 ödül almayı başardık. Bu yıl itibariyle de İTÜ ARI Teknokent’te, teknokent girişimi olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

“Borç-alacak içerisinde bulunan tarafların güven içinde buluşabilecekleri bir köprü olmayı hayal ettik.”

İnteraktif Kredi’nin bir kuruluş hikayesi var mı?

İlk çıkış noktamız, bankaların kredi politikaları ve bunu anlamanın kolay bir yolunun olmayışı. Bazen iş veya hayatın olağan akışı için borca ihtiyaç duyulur. Kimi zaman tatil, mobilya ya da taşınmak için kredi almak istenirken kimi zaman sağlık nedeniyle kredi gerekebilir. Bu noktada, bankalardan veya borçla mal ya da hizmet verecek kişi veya kurumlardan kredi almak hiç de kolay değil. “Sistem olumsuz, kredi puanınız düşük, borçlanmanız çok yüksek, maalesef size yardımcı olamıyoruz” gibi geri dönüşler birçok kişi tarafından defalarca kez duyulmuştur.

Yarattığımız sistemler sayesinde, artık son tüketici olan kurum veya bireyler bankacı olmak zorunda değil. Sistemlerin yönlendirmesiyle finansal okur-yazarlığını artırdığımıza inandığımız tüketiciler artık ileriye yönelik borç ararken zorlanmadan ihtiyacını karşılayabiliyor. Üstelik borçlanma yönetimini eline alan tüketiciler batık gibi olumsuz durumlardan kendilerini koruyabiliyor. Bunun yanı sıra kurumlar kredi verirken ya da borçla mal satarken güvenilir müşteriyi seçmenin en hızlı ve en kolay yoluna ulaşmış oluyor. Yani biz borç-alacak içerisinde bulunan tarafların güven içinde buluşabilecekleri bir köprü olmayı hayal ettik.

Bizce kredi almak herkesin hakkı.

“Rakiplerimiz bize her yaklaştığında başka bir yenilikle pazardaki yerimizi koruyacağımız öngörüyoruz.”

İnteraktif Kredi olarak rakiplerinizden sizi ayıran özellik nedir?

Aslında FinTech’lerin dünya üzerinde sayısı fazlaca olsa bile ülkemiz için hala az olduğunu söylemek çok yanlış bir söylem olmaz. FinTech, ucu bucağı olmayan ve her gün yeni bir iş fikri geliştirebileceğiniz bir alan. Özelikle Amerika’da FinTech girişimleri çok hızlı büyüyor ancak Türkiye maalesef bu hıza ulaşmış değil. Bu durumu bilip doğru yönettiğiniz sürece tehditleri fırsata kolaylıkla çevirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bizler sektörün içinden gelen eski bankacılarız. Hem içimizdeki akademisyenler hem çalıştığımız takım arkadaşlarımızla güçlü bir ekip olduğumuzu biliyoruz. Bankalar tüm sektörlerle çalışabilecek bir yapıya sahip. Bizler de sektörün ihtiyaçlarını iyi analiz ettiğimize inanıyoruz. Kredi Raporumuz ve Kira Raporumuz Türkiye’de bir ilk. Henüz rakipler oluşmuş değil. Şu an kodladığımız üç ürünümüz daha mevcut. Dolayısıyla, rakiplerimiz bizi her yakaladığını düşünde biz başka bir yenilikle pazardaki yerimizi koruyabileceğimizi ön görebiliyoruz. Uluslararası pazarda hedeflediğimiz pazarlar mevcut. Dünyadaki ekosistem sınırları olmayan tek bir pazar haline dönüşmüş durumda ve biz de dünya üzerindeki her bireyin finansal okur-yazarlığının artırılmasına katkıda bulunarak fark yaratabileceğimizi biliyoruz. Bundan sonraki süreçte de İnteraktif Kredi olarak, işimizi doğru yapacağız ve takdiri kullanıcılara bırakacağız. Kendimizle olan rekabeti de hiçbir zaman bırakmadan çalışmaya devam edeceğiz.

“Alesta Yatırım ve Sertaç Özinal’dan 8 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldık.”

Yakın zamanda bir yatırım aldınız. Süreç nasıl gelişti, kimler katıldı sürece ve neler yaşandı?

Alesta Yatırım ile geçtiğimiz yıl nisan ayında İTÜ Çekirdek’in Demo Day’inde tanıştık.  Smart money arayışımızı İbrahim Özer’e söylediğimizde ise kendisi bizi Bankalararası Kart Merkezi eski genel müdürü ve şu anki görevi ile TurkishBank Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Özinal ile tanıştırdı. Kendileri ile onlarca toplantı gerçekleştirdik. Karar vermek oldukça güçtü, çünkü bu süreçte 12 farklı yatırımcı ile görüşmelerimiz devam ediyordu. İşimiz için doğru olan yatırımcıyı seçmek istiyorduk. Şirket değerlemesi, bilançolarımız, smart money arayışımızda yatırımcının işimize etkisinin ne olacağı v.b. gibi onlarca başlığa cevap oluşturmamız ve kimseyi küstürmemiz gerekiyordu. Açıkçası zor bir süreçti ve nihayet geçtiğimiz mart ayında Alesta Yatırım ve Sertaç Özinal ile 8 milyon TL değerleme üzerinden imzaları attık. Değerli yatırımcılarımızın etkisini de hemen hissetmeye başladık, oldukça pozitif geri dönüşler alıyoruz.

“Farklı pazarlara açılarak rakiplerimize kıyasla avantaj elde etmeyi hedefliyoruz.”

İnteraktif Kredi olarak hedefleriniz neler?

Aldığımız yatırım ile birlikte, takımımızı güçlendirebilmek ve ürünlerimizi bir an önce pazara sunabilmek için ihtiyaç olan kaynağın önemli bir bölümünü karşılamış olduk. İlk hedefimiz kredi, kira, rent a car ve senet raporlarımız ile ilgili ürün geliştirmelerini tamamlayarak Türkiye pazarında borçlu çalışma ihtiyacı olan her kurum ya da bireyin borç sorununu çözmede küçük bir dokunuşta bulunarak yardımcı olmak. Sonrasında Türk-i Cumhuriyetler ve Ortadoğu’da bir Türkiye markası olarak konumlanarak, ABD ve Avrupa’daki rakiplerimize kıyasla fark yaratmak istiyoruz. Kullandığımız yüksek teknolojilerle finans yönetimini karmaşık bir yapı olmaktan çıkarıp herkesin anlayabileceği basit bir hale dönüştürmeyi hedefliyoruz. Varmak istediğimiz yer ise vizyonumuz olan finansal okur yazarlık seviyesinin artırılmasında önemli ölçüde katkıda bulunmak. Bu sayede kullanıcılarımızın çok basit yöntemlerle finansal refaha ulaşabileceklerini göstererek, zihinlerinde bir rahatlama yaratmayı amaçlıyoruz.

Bir girişimci olarak mutlaka inişleri ve çıkışları yaşamışsınızdır. Peki, yapamayacağım artık deyip, bırakma noktasına geldiğiniz oldu mu?

Açıkçası ekip ve bireysel olarak kolay pes eden bir yapımız olmadığını söyleyebilirim. Bırakacağım dediğim bir anım olduğunu hiç hatırlamıyorum fakat yine de zaman zaman çok yorulduğumuz, “boyumuzdan büyük işlere kalkışmışız” dediğimiz anlar var elbette. Beni en çok yoran anlardan biri, büyük kurumsalların bazılarının bizi rakip olarak görmesi ve çemberi daraltmaya çalışma çabaları. Bir diğer konu da ekip içerisinde koordinasyonun sağlanmasının zorluğu. Nihayetinde insan faktörünün olduğu yerde her zaman 2*2=4 olmuyor. Tüm bunlarla birlikte girişimcilik riskle paralel giden bir tümcede birleşiyor. Bunların yaşanacağını tahmin ediyorduk, bu sebeple de her engel daha büyük başarılar için beni ve takımımı hırslandırıyor diyebilirim.

“Girişimciler, yatırım süreçlerini şeffaf bir şekilde yürütmeli ve aldıkları yatırımın, beraberinde büyük bir sorumluluk da getirdiğini unutmamalı.”

Yatırım almak isteyen ya da yatırım turunda olan girişimlere tavsiyeniz ne olur?

Naçizane tavsiyem acele etmemeleri, süreçlerde mümkün olduğunca şeffaf ve dürüst olmaları yönünde. Bence yatırım almak doğru bir projeyle çok zor olmuyor. Ancak doğru yatırım olup olmadığını kestirmek biraz zaman alabiliyor. Bu yüzden en çok sabırlı olmalarını önerebilirim. Elbette sabırla geçen bu zamanın doğru değerlendirilmesi lazım. Aldıkları paranın, beraberinde büyük bir sorumluluk taşıdığını bilerek kabul etmeleri gerek. Bu sebeple sözleşmesel ve iş süreçlerinde oluşabilecek tüm değişkenleri, gerekirse profesyonel destek alarak hesaplamalı ve sonrasında imza aşamasına geçmeliler.

Sektörünüzün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her ne kadar pandeminin etkisiyle birlikte dijitalleşme süreçleri hızlanmış gibi gözükse de FinTech’ler için durumun aynı olduğunu söylemek oldukça zor. Türkiye’deki risk merkezi ve bankaların geleneksel bir kurum kültürüne sahip olduklarını söylemek yanlış olmaz.  Bu nedenle, oturmuş kurum kültürleri sebebi ile inovasyona değer verseler bile aksiyon almaları zor oluyor. Ne var ki onlarca müdür, yüzlerce süreçle devam eden bürokrasi adımları, ince eleyip sık dokumaları yönünde de pozitif bir değer katıyor. Dolayısıyla, FinTech’ler yavaş gelişse de kolay kolay sektörden gitmiyor. Zaten bakir bir sektör olduğu için her gün yeni bir FinTech fikrinin de geliştirip hayata geçirilmesi mümkün. İhtiyaç olunan tek şey biraz kaynak ve bolca sabır.

“Yaptığımız iş ortaklıkları ile etki alanımızı genişletiyoruz.”

Eklemek istedikleriniz neler?

Son olarak finansal okur-yazarlık seviyesinin artırılmasının önemine bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. Finansal okur-yazarlık seviyeniz ne kadar yüksekse aslında o denli güçlü bir işiniz ve zihniniz var demektir. Fakat bu bir eğitim işi ve tek başımıza yeterli olmayacağımızı biliyoruz. Bu sebeple kira raporumuz için yakın dönemde Keller Williams ile bir anlaşma sağladık. Artık ev sahiplerine ve kiracılarına bu şekilde ulaşıp finansal okur yazarlıklarına katkıda bulunabileceğiz. Philip Morris Turkey ile de kredi raporumuzun testleri için çalışmalara başladık. Mahalle bakkalı, tekel, büfe gibi kurumların çalışanlarına da bu şekilde dokunabiliyoruz. Ancak yeterli değil; bugün sesimizi ulaştırabildiğimiz herkesle bu vizyonu paylaşmak istiyoruz ve bu vizyona destek vermek isteyen herkesi ailemize davet ediyoruz.

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close