Sesli asistanlar, akıllı buzdolapları, akıllı ampüller, kilitler derken gündelik alışkanlıklarımızı değiştiren teknolojilere en azından fikir olarak alıştık. Şimdi sıra ev dışındaki alışkanlıklarımıza geldi.

Caper Labs isimli bir girişim, geliştirdiği akıllı alışveriş sepetiyle market alışverişi alışkanlığımızı değiştirmeye geliyor. İçine koyduğunuz ürünleri otomatik olarak tanıyan, ağırlığını tartan, önerilerde bulunan ve son olarak ödemeyi de otomatik olarak alan bir alışveriş sepetinden bahsediyoruz.

Bir dizi sensör ve kamera sistemiyle donatılan Caper akıllı alışveriş sepeti, görüntü tanıma, ağırlık ölçme, market içi harita, ürünleri barkod taraması yapmadan tanıma ve öde-ve-geç gibi özelliklere sahip.

Caper’ın tarama sistemi şimdilik barkod okutmaktan öteye geçmiyor. Ancak girişim bunu yukarıdaki videoda olduğu gibi tam anlamıyla akıllı hale getirmek için çalışmalarına devam ediyor. Bunun için görüntü tanıma teknolojisine sahip 3 adet kamera ve ağırlık sensörüne güveniyorlar.

Akıllı alışveriş sepeti hem tüketicilerin hayatını kolaylaştırma hem de süpermarketlerin maliyetlerini azaltma anlamında epey işe yarayacağa benziyor. Daha az kasiyer çalıştırmak süpermarketler için bariz faydaların başında geliyor. ÜStelik Caper Labs’ın hayal ettiği gelecekte kasalar da ortadan kalkıyor.

Tüketiciler için birden çok fayda söz konusu. Alışveriş sepetinin tablet ekranından indirimdeki ürünleri takip etme, sepete atılan ürünlerle bağlantılı ürün tavsiyeleri alma, mağaza haritasını görüntüleme bunların başında geliyor. Ayrıca kasalarla birlikte alışveriş kuyruğu da tamamen ortadan kalkıyor.

Caper Labs’ın akıllı alışveriş sepeti şu anda New York’ta iki perakende zincirinde kullanılıyor. Şirket bu sistemin satışları doğrudan artırdığını iddia ediyor. Caper, Amazon Go’nun akıllı alışveriş sistemi kadar gelişmiş olmayabilir ancak en azından daha az karmaşık ve daha kullanıcı dostu görünüyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close