Dünyadaki web sitelerinin yüzde 25’ine can veren WordPress, JavaScript ile baştan sona yenilendi ve açık kaynak kodlu hale getirildi.

13 yıldır sık sık güncellenerek geliştirilen WordPress, geçtiğimiz yıl Calypso kod adlı bir yeniden inşa projesine ev sahipliği yapmaya başlamıştı. Sistemi yeniden tasarlamaya yönelik projenin ilk büyük değişiklikleri, Automattic’in kurucu CEO’su Matt Mullenweng tarafından paylaşıldı.

Calypso projesinin getirdiği en büyük yeniliklerin başında, WordPress.com’un bir admin arayüzü olarak ayrı bir JavaScript uygulaması şeklinde tasarlanması geliyor. Bu yenilikle birlikte, WordPress.com, diğer üçüncü parti uygulamaları gibi sistemle REST API üzerinden etkileşime geçiyor. Ayrı bir uygulamaya dönüştürülen WordPress.com, bu sayede daha hızlı ve mobil öncelikli anlayışa uygun olarak daha esnek bir yapıya sahip oldu.

wordpress

13 yıllık geliştirme eforları sonucunda WordPress’in hâlâ istenen güç ve istikrara kavuşamamasını JavaScript ile çalışmamasına bağlayan Automattic ekibi, ön uç geliştirmesinde Facebook’un React’ını tercih etti. Arka uçta ise Node.js platformu çalışıyor.

Açık kaynak kodlu Calypso projesiyle ilgili tüm detaylar geliştiriciler için GitHub üzerinden paylaşılıyor.

WordPress.com’un yeni yayınlanan Mac uygulaması ise kullanıcıların tek bir istemci üzerinden tüm blog’larına içerik sağlamasını, yorumları yönetmesini ve bildirimler almasını mümkün kılıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close