Uber, aynı iş kolunda hizmet veren Dubaili rakibi Careem’i satın almak için bir kez daha harekete geçti. Şirket daha önce 1 milyar dolar değerindeki teklifini 2,5 milyar dolara çıkardı.

Bloomberg’in haberine göre, henüz nihai bir karara ulaşılmazken anlaşma sağlanmayabileceği de belirtiliyor. Geçtiğimiz temmuz ayında da iki firmanın anlaşma için bir araya geldiği iddia edilmişti ancak iki taraf da haberleri doğrulamadı.

Uber’in Cream hamlesi, Orta Doğu pazarındaki varlığını güçlendirmek için mantıklı bir yatırım gibi görünüyor. Nitekim Cream, Kuzey Afrika’dan Pakistan’a 10’dan fazla ülkede ve 100’den fazla şehirde hizmet veriyor. Kullanıldığı ülkelerin büyük bölümünde pazar lideri konumundaki şirketin en etkili olduğu pazar ise Suudi Arabistan. Cream uygulaması sadece otomobil değil, bisiklet ve hatta tripotör çağırmak için de kullanılabiliyor.

Kısacası Dubaili şirket, Uber için tam bir altın yumurtlayan tavuk niteliğinde. Uber’in satın almak için şartları iyice zorlaması şaşırtıcı olmaz.

Türkiye’de e-Fatura sistemine geçiyor

Öte yandan şu sıralar Türkiye’de de Uber’le ilgili önemli bir gelişme yaşanıyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre kullanıcılar artık tüm Uber yolculuklarında e-Fatura temin edebilecek.

UberXL yolculuklarının e-Faturasına erişmek isteyen yolcular, riders.uber.com adresinden hesaplarına giriş yaparak vergi profillerini doldurup ilgili yolculuğu seçerek e-Faturalarını sisteme kayıtlı e-posta adresleri üzerinden e-temin edebilecekler.

Aynı zamanda, Uber sürücüleri de hizmet bedeline ilişkin e-Faturayı Uber’den alıyor olacak.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close