Dünyanın en büyük araç paylaşım şirketi olan Uber, 640 milyon kişilik bir nüfusa hitap eden Güneydoğu Asya operasyonlarını bölgedeki yerel rakibi Grab’e devrediyor.

Devir işlemleriyle ilgili henüz bir rakam açıklanmamış olsa da Uber CEO’su CEO Dara Khosrowshahi’nin Grab’da yüzde 27,5’lik bir hisseye sahip olacağı bilgisi paylaşıldı. Khosrowshahi ayrıca Grab’in yönetim kuruluna da katılacak.

SoftBank ve Uber’in eski rakibi Didi tarafından desteklenen Grab, çalışanlarına gönderdiği bir e-postada bölgede çalışmakta olan 500 Uber çalışanını devralacağını belirtti.

Grab, kuruluşundan bugüne kadar yaklaşık 4 milyar dolar büyüme gösterdi. Şirketin şu an ki değeri 6 milyar dolar.

Grab’ın araç ve taksi hizmetinin dışında GrabPay adlı bir ödeme platformu da bulunuyor. Uber ile birleşmenin bir parçası olarak Grab, Güneydoğu Asya’da Uber’in gıda dağıtım işi UberEats’ı da satın alacak.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, söz konusu birleşmeyle ilgli çalışanlarına gönderdiği e-postada “Satış, ürünlerimize ve teknolojimize yoğun yatırım yaptığımız bu dönemde büyüme planlarımızda bize yardımcı olacaktır” dedi.

Yapılan bu anlaşma Uber’in rakipleriyle yaptığı ilk birleşme anlaşması değil. Didi 2016 yılında Uber’İn Çin’deki operasyonlarını satın almıştı. Bu satıştan sonra da küresel pazarda Uber‘in önüne geçmek için, ABD’de Lyft, Hindistan’da ise Ola ile anlaşmalar yapmıştı.

Uber, 2017 yılında ise Rusya’daki en büyük rakibi Yandex.Taxi ile bir birleşme anlaşması imzalamıştı. Uber’in Grab ile yaptığı bu son anlaşmada SoftBank etkisinin büyük payı bulunuyor. SoftBank, Uber’i  Asya pazarından çekerek ABD ve Avrupa’ya odaklanmaya teşvik ediyor.

Uber’in Grab ile yaptığı anlaşma, şirketin hem Didi hem de Yandex ile olan anlaşmasından biraz daha farklı. Didi, işlem sırasında Uber’e 1 milyar dolar ödemişti. Yandex’le yapılan anlaşmada ise Yandex’in çoğunluk hissesinin bulunduğu ortak bir girişim kurulmuştu. Grab’la yapılan anlaşmada ise Grab, Uber’in tüm Güneydoğu Asya’daki operasyonları kendi bünyesine katacak. Buna bölgedeki Uber çalışanları da dahil.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close