TikTok çılgınlığı çığ gibi büyümeye devam ediyor. Kendi akımlarını ve ünlülerini yaratan, büyük şirketler tarafından klonları yapılan, sahibini dünyanın en değerli girişimi yapan video uygulaması, Lite versiyonuyla da büyük ilgi görüyor.

Şirketin daha düşük donanıma sahip cihazlar için Ağustos ayında çıkardığı TikTok Lite uygulaması şimdiden 12 milyon indirmeye ulaştı. Hindistan, Endonezya, Filipinler gibi gelişmekte olan pazarları hedefleyen TikTok Lite, şirketin hem pazar payını hem de kullanıcı sayısını ciddi oranda artırdı.

Sessiz sedasız 12 milyon

“Lite” sürümü Facebook, Twitter, Instagram ve Spotify gibi devlerin de yaptığı, mobil internetin daha yavaş mobil verinin daha pahalı olduğu pazarlara yönelik çıkarılan, ana uygulamanın daha az özellikli bir versiyonu.

TikTok da bu modaya uyarak Tayland, Endonezya, Vietnam ve diğer güneydoğu Asya ülkeleriyle birlikte Hindistan, Brezilya ve Rusya pazarları için Lite versiyonunu çıkardı. Kısa sürede dev indirme rakamlarına ulaşan uygulama için asıl etkileyici olansa, TikTok’un bu versiyonu için neredeyse hiç pazarlama çalışması yürütmemiş olmasıydı.

Lite versiyon ilk olarak 6 Ağustos’ta küçük “l” harfiyle, Kasım ayında ise farklı pazarlar için büyük “L” harfiyle çıkarıldı. TechCrunch’ın analitik firması Sensor Tower’ın verilerinden yola çıkarak paylaştığı bilgilere göre, Lite versiyon şimdiye kadar toplamda 12 milyondan fazla indirildi.

Sensor Tower’a göre, TikTok’un ana uygulaması ise şu ana kadar sadece Android platformunda 887 milyondan fazla indirildi. Üstelik bu rakamlara Çin dahil değil. (Uygulama Çin’de “Douyin” ismiyle biliniyor.)

Video çekip paylaşmanın mümkün olmadığı TikTok’un lite versiyonunda sadece video izlenebiliyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close