Elon Musk,  Kasım ayında tamamen elektrikli kamyon ve ikinci nesil Roadster’ı tanıtmıştı. Tahmin edersiniz ki bu araçlar Tesla hayranlarında büyük bir heyecan yaratmıştı.

Elon Musk, bu heycanı kendi lehine çevirmek için takipçilerine Tesla’nın nasıl daha fazla geliştirilebileceğini sordu. Bu soruya binlerce yanıt geldi ancak bunların bir tanesi gerçekten Elon Musk’ın gelecek planlarından birini ortaya koydu.

Musk, bir Tesla kamyoneti talep eden takipçisine yanıt olarak Model Y’den hemen sonra bir kamyonet üreteceğine dair söz verdi. Kamyonun temel tasarım ve mühendislik unsurlarının 5 yıldır aklında olduğunu ve bunu yapmak için can attığını belirtti.

Elon Musk, kamyonetin boyut bakımından Ford F-150 ile karşılaştırılabileceğini ancak eklenecek bir özellikten dolayı boyutunun biraz daha büyük olabileceğini söyledi.

Elon Musk’ın bu söylemi aslında hiç şaşırtıcı değil.  Musk, 2017 başlarında Tesla’nın birkaç yıl içinde tamamen elektrikli bir ürün gamına kavuşacağına açıkladığını biliyoruz. Kasım ayında elektrikli  kamyonun piyasaya tanıtılmasıyla da ortaya yarı kamyon mimarisine dayanan bir elektrikli kamyonet görüntüsü ortaya çıkmıştı.  Hatta daha öncesine gidersek 2016 yılında Musk, “Master Plan, Part Deux” da Tesla’nın “yeni bir kamyonet “ üretme planları olduğundan söz etmişti.

Öte yandan Elon Musk’ın bu konuyu bir PR unsuru olarak yine çok iyi yönettiğine dikkat çekmek lazım. Potansiyel müşterilerle etkileşime giren CEO, ayrıca taleplere yanıt vererek de iyi bir imaj ortaya koyuyor. Henüz ortada olmayan bir ürünle de yine heyecan yaratmayı başarıyor. İşte Tesla’nın reklamlara hiç para harcamamasının altında bu PR başarısı yatıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close