Modern iş operasyonları alanında CRM (müşteri ilişkileri yönetimi) ile pazarlama otomasyon yazılımının birleşimi verimliliği artırmada etkin rol oynuyor. Bu iki yazılım, bir zamanlar sadece büyük şirketlerin faydalandığı araçlar olsa da artık her sektör ve büyüklükteki girişimler için vazgeçilmezlerin başında geliyor.

Bu iki araçtan nasıl faydalanabileceğinize geçmeden önce en baştan başlamak gerekirse:

CRM Nedir?

Müşteri ilişkileri yönetimi olarak da bilinen CRM, şirketlerin mevcut ve potansiyel müşterilerle olan etkileşimlerini yönetmek ve geliştirmek için kullandıkları kapsamlı bir strateji ve teknoloji anlamına geliyor.

Pazarlama Otomasyonu ise;

Tekrarlanan pazarlama görevlerini ve iş akışlarını otomatikleştirmek için yazılım ve teknolojinin kullanılması anlamına geliyor. Bu sayede şirketler, çeşitli dijital kanallar üzerinden; doğru hedef kitleyi, doğru zamanda ve doğru mesajla hedefleyebiliyor.

CRM ve Pazarlama Otomasyonu Birlikte Nasıl Çalışır? 

  • Veri Senkronizasyonu: CRM müşteri verilerini korurken pazarlama otomasyonu ile entegre edildiğinde bu bilgiyi paylaşır. Pazarlama otomasyonu ise bu verileri, hedef kitlenizi etkili bir şekilde segmentlere ayırmak ve hedeflemek için kullanır.,
  • Potansiyel Müşteri Yönetimi: CRM, potansiyel müşterileri ve onların girişiminizle olan etkileşimlerini izler. Pazarlama otomasyonu ise bu potansiyel müşterileri kişiselleştirilmiş içerik ve otomatik takip e-postalarıyla besleme noktasında devreye girer.
  • Satış ve Pazarlama Uyumlaması: Bu sistemler, satış ve pazarlama arasındaki boşluğu doldurur. Satış, potansiyel müşteri davranışına ilişkin pazarlama öngörülerine erişebilirken pazarlama ise potansiyel müşteri dönüşümüyle ilgili gerçek zamanlı geri bildirim alır.
  • Kişiselleştirme: CRM, pazarlama otomasyonuna müşteri tercihleri ve davranış geçmişi sağlar. Pazarlama otomasyonu, bu verileri özelleştirilmiş içerik sunmak ve müşteri etkileşimini artırmak için kullanır.
  • Kampanya Analizi: Pazarlama kampanyaları yürütüldükten sonra, müşteri yolculuğunun bütünsel bir görünümü için pazarlama otomasyonundan elde edilen veriler CRM’le paylaşılabilir, böylece daha iyi kampanya analizi ve gerekli iyileştirmeler yapılabilir. 

Neden Hem CRM Hem de Pazarlama Otomasyonu Yazılımı Kullanmalısınız?

Hem CRM hem de pazarlama otomasyon yazılımını iş süreçlerinize entegre etmenin çok sayıda faydası bulunuyor.

  • Kapsamlı Müşteri İçgörüleri: CRM, müşteri verilerinin saklanması ve yönetilmesi için merkezi bir depo sağlar. Etkileşimleri, satın alma geçmişini, tercihleri ve demografik bilgileri kaydederek müşteri tabanınızı derinlemesine anlamanıza yardımcı olur. Bu veriler pazarlama otomasyonu ile birleştiği zamansa adeta bir altın madeni haline gelerek hedef kitlenizi etkili bir şekilde bölümlere ayırmanıza ve kişiselleştirilmiş pazarlama kampanyaları sunmanıza olanak tanır.
  • Kolaylaştırılmış Potansiyel Müşteri Yönetimi: CRM, potansiyel müşterileri tanımlamayı ve organize etmeyi kolaylaştırarak müşteri adaylarını takip etmeye yardımcı olur. Pazarlama otomasyonu ise bu potansiyel müşterileri alır ve otomatik beslemeyle satış hunisi boyunca onlara rehberlik ederek hiçbir potansiyel dönüşümün gözden kaçırılmamasını sağlar. İki sistem arasındaki bu sinerji, daha iyi müşteri dönüşüm oranlarıyla sonuçlanır.
  • Verimli İş Akışı: Pazarlama otomasyonu yazılımı, e-posta gönderme ve sosyal medyada paylaşım yapma gibi tekrarlanan pazarlama görevlerini otomatikleştirir. Bu durum ise sadece zamandan tasarruf etmeyi sağlamakla kalmaz aynı zamanda bu görevlerin tutarlı bir şekilde yürütülmesini de sağlar. CRM, bu otomatik eylemlerin doğru müşterilere yönlendirilmesini sağlayarak verimliliği optimize eder.
  • Ölçekte Kişiselleştirme: CRM, müşteri tercihlerini ve geçmişini saklayarak kişiselleştirmenin temelini sağlar. Pazarlama otomasyonu, bu verileri alarak müşteri tabanınız genelinde ölçeklendirildiğinde daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacak özel içerik ve deneyimler oluşturmak için kullanır.
  • Geliştirilmiş Kampanya Analizi: Pazarlama kampanyaları yürütüldükten sonra pazarlama otomasyonundan gelen veriler, CRM sistemine geri gönderilebilir. Bu yöntem, müşteri yolculuğunun bütünsel bir görünümünü oluşturarak daha iyi kampanya analizine ve ayrıntılandırmaya olanak tanır. Böylece pazarlama çalışmalarınızın yalnızca etkinliğini değil aynı zamanda müşteri ilişkileri üzerindeki etkileri de takip edilebilir.

 Kaynak: https://startupnation.com/grow-your-business/best-crm-and-marketing-automation-software/

Görsel Kaynak: https://www.shutterstock.com/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close