ABD’de son dönemde sıkça gündeme gelen 3 boyutlu yazıcı üretimi silah konusu tartışma yaratmaya devam ediyor. Silahların yarattığı tehlikeleri gündeme taşıyan bazı eyaletler tasarımların yer aldığı dokümanların internette yayınlanmasını mahkeme kararıyla engelledi.

Defense Distributed isimli şirket, 3D yazıcı üretimi silahların tasarımlarını 1 Ağustos’ta internete yükleyecekti. Ancak Seattle mahkemesi aldığı kararla bu planı geçici olarak durdurdu. Seattle’ı takiben 11 eyalet daha 3D silahların internet satışının yasaklanmasına destek verdi. Ön duruşma 21 Ağustos’a ertelenirken silahların satışı ve tasarımlarının yayınlanması 28 Ağustos’a kadar engellendi.

Seri numarası olmadığı için takibi mümkün olmayan silahlar, plastikten üretildiği için dedektörlerle de tespit edilemiyor. Büyük güvenlik riski oluşturan 3D baskılı silahların tasarım şemalarına ise yasaktan hemen önce internetten erişilebiliyordu. Pennslyvania eyalet savcısı Josh Shapiro, şimdiye kadar 1000’den fazla kişinin ABD ‘de toplu katliamlarda da kullanılan AR-15 silahına ait yapım kılavuzunu internetten indirdiğini belirtti.

Defense Distributed, hükümet ve muhalifler arasındaki bu savaş uzun yıllardır devam ediyor. Şirket ilk olarak 2013 yılında 3D basılı silah tasarımlarını internette yayınlamıştı. Dışişleri Bakanlığı, ateşli silahın uluslararası silah yönetmeliği politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle şirketi uyardı. Defense Distributed ise söz konusu dosyaların “ifade özgürlüğü” kapsamına girdiğini öne sürerek 2015’te karşı dava açtı.

Yıllardır süren davalar sonucu gelinen noktada, Seattle mahkemesi sayesinde artık bu silahların online ortamda satışı ve tasarımlarının yayınlanması yasak; en azından şimdilik. Fakat 3 boyutlu yazıcıdan çıkacak silahlar dünyanın başını artırmaya devam edebilir.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close