Dünyanın İlk Tamamen Elektrikli ve Sürücüsüz Traktörleri

Kaliforniya merkezli bir girişim, dünyanın ilk tamamen elektrikli ve kendi kendine gidebilen traktörlerini üretti. Üreticiler, bu traktörler ile çiftçilerin daha fazla kâr elde etmesini ve daha çevreci şekilde çalışmalarını amaçlıyor.

Tamamen elektrikli ve bir sürücüye ihtiyaç duymayan bu traktörler, hasat ve biçme gibi görevleri yerine getirmek üzerine programlanabiliyor ve 5 saatlik bir şarjla 10 saatten fazla çalışabiliyor. Traktörlerin aynı zamanda hayvan, ekin gibi faktörleri algılayabilen ve çarpışmaları önleyebilen sensörleri de bulunuyor.

Şirket, önümüzdeki 2 ay içinde araçları, test etmeleri için, çiftçilerle buluşturmaya ve bu yıl içinde ise seri üretime geçerek satışa sunmaya hazırlanıyor.

Google’ın Cilt Hastalıklarını Tespit Edebilen Yapay Zeka Aracı

Google; cilt, saç ve tırnaklardaki sorunları tespit etmeye yardımcı olan, yapay zeka tabanlı dermotoloji uygulamasını tanıttı.

Avrupa’da tıbbi bir araç olarak kullanılmasına olanak sağlayacak CE işaretine sahip uygulama, 288 farklı cilt durumunu tanıyabiliyor. Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin, ciltlerindeki sorunlu bölgenin 3 adet fotoğrafını çekmesi ve diğer semptomlarla ilgili bazı soruları yanıtlaması gerekiyor.

Yapay zeka modelinin, sorun tespitini; çok sayıda cilt problemi ve sağlıklı cilt görüntülerinin yanı sıra klinik ortamlardan alınmış 65.000 adet görüntüden yararlanarak yaptığı belirtiliyor.

Geri Dönüştürülmüş Plastikten 3D Baskı İglolar

ArchiTech Company; Rotterdam Liman Endüstisi’nin plastik atıklarını kullanarak 3D baskı iglolar üretti. Avrupa’nın en büyük limanı olan Rotterdam Limanı’nda, çok sayıda boş depo bulunuyor. Şirket, igloların, bu depolarda esnek çalışma alanları olarak kullanılmasını hedefliyor.

R-IGLO ismi verilen iglolar, saatte 15 kg’a kadar baskı yapabilen bir CFAM (sürekli elyaf katkılı üretim) yazıcı ile üretiliyor. Bu da her bir iglonun sadece 10 günde tamamlanabilmesi anlamına geliyor. R-IGLO’lar ayrıca, istendiği zaman demonte edilerek saklanabiliyor ya da taşınabiliyor.

Kaynaklar:

https://edition.cnn.com/2021/05/11/tech/monarch-autonomous-electric-tractor-spc-intl/index.html

https://www.donanimhaber.com/google-dan-cilt-hastaliklarini-tespit-edebilen-yapay-zeka–133632

https://mashable.com/video/3d-printed-igloos-rotterdam/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close