Chicago Üniversitesi Araştırmacıları, Deniz Suyundan Lityum Üretmeyi Hedefliyor

Gelecek 10 yılda, elektrikli araç satışlarının lityum talebini 5 kat artırması beklenirken günümüzdeki lityum kaynaklarının sınırlı olması ise bilim insanlarını yeni kaynaklar aramaya yöneltiyor. Chicago Üniversitesi Pritzker Moleküler Mühendisliği Okulu’ndan Chong Liu, elektrokimyasal interakalasyon adı verilen bir işlem kullanarak deniz suyundan değerli elementleri çıkarabilen yeni bir elektrot türü üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Çalışmayı yöneten Asistan ProfesörLiu; bu projedeki en büyük motivasyonlarının, mümkün olduğunca çevre dostu bir süreç yaratmak olduğunu ifade ederken elektrokimyasal bir yaklaşım benimsedikleri için yoğun ısı ve güçlü asitlere ihtiyaç duymadan yalnızca istedikleri elementi elde edebildiklerinin altını çizdi.

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı Araştırmacıları, Hibrit Araçlarda Maliyeti Düşürecek Yeni Bir Sistem Geliştirdi

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı araştırmacıları, bir hibrit otobüs için mevcut sisteme kıyasla yüzde 30’a varan enerji tasarrufu sağlayan algoritma tabanlı bir kontrol sistemi geliştirdi.

Araştırmacılar; en fazla enerji tasarrufu sağlayan optimum sürüş hızını belirlemek için güç aktarma sistemi kontrol teknikleri, gelişmiş makine öğrenimi ve çoklu sensörlerin bir kombinasyonunu kullandı. California Üniversitesi ve US Hybrid Corporation iş birliği ile geliştirilen ve “Entegre Eco-Drive” ismi verilen teknolojinin otobüs, kamyon gibi orta ve ağır hizmet araçları için önemli oranda enerji tasarrufu sağladığı belirlendi. Araştırmacılar aynı stratejiyi, gelecek dönemde hafif araçlar için de kullanmayı planladıklarını da ifade etti.

EPFL Araştırmacıları, Geri Dönüştürülmüş Beton Kullanarak Bir Yaya Köprüsü Tasarladı

İsviçre’de bulunan EPFL’deki araştırmacılar, betonarme bir binadan elde ettikleri beton blokları kullanarak, prototip bir yaya köprüsü oluşturdu. Araştırma ekibi; binadan kesilen beton blokların, özelliklerini ve uygunluklarını tespit edebilecek bir bilgisayar programı oluşturdu.

Dünyadaki en yaygın yapı malzemesi olan betonun önemli bir karbon ayak izine sahip olduğunu belirten araştırmacılar, bu yöntemle inşaat sektöründeki karbon salınımını azaltmayı hedeflediklerini ifade etti. Araştırmacılar aynı zamanda, bu proje üzerinde çalışmaktaki bir diğer amaçlarınınsa, betonun yeniden kullanımının yeterince güvenilir olmayacağına dair endişelerin yersiz olduğunu kanıtlamak olduğunu söyledi..

 

Kaynaklar:

https://scitechdaily.com/collecting-lithium-from-seawater-to-meet-demand-for-batteries/

https://techxplore.com/news/2021-10-cost-cutting-hybrid-vehicles.html

https://www.slashgear.com/concrete-footbridge-built-with-concrete-from-a-renovated-building-11694619/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close