Kredi kartı kullanarak veya kullanmayarak insanlara internet üzerinden güvenli para transferi ve alışverişi yapma şansı sunan PayPal, uzun süredir faaliyet gösterdiği ülkemizdeki operasyonlarını durdurmak zorunda kaldığını duyurdu.

1998 yılında Elon Musk ve Peter Thiel gibi günümüzün ünlü girişimcileri tarafından kurulan PayPal, fintech akımının dinozorlarından ve birçok erken aşama girişimi için ana ödeme platformu konumunda.

6 Haziran tarihinden itibaren Türkiye’deki müşterilerinin PayPayl hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacağını belirten firma, müşterilerin hesaplarındaki bakiyeleri Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabileceklerini açıkladı.

PayPal’ı ülkemizdeki faaliyetlerini durdurmaya zorlayan ise Türkiye’de ödeme faaliyetlerinde bulunmak için yaptıkları lisans başvurusunun BDDK (Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu) tarafından reddilmesi ve kurumun firmaya faaliyetlerini durdurma talimatı vermesi.

Ne BDDK ne de PayPal lisans başvurusunun neden reddedildiğini açıklamazken, Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Bankaların İç Sistemleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik“, bankalara birincil ve ikincil sistemlerini yurt içinde bulundurma ve bu sistemler için iş sürekliliğini sağlamaya yetecek nitelik ve sayıda yurt içinde personel istihdam etme zorunluluğu getirmişti. Bankacılık mevzuatı kapsamında ele alınan PayPal’ın sistemlerini anavatanı ABD’de tutması BDDK yönetmeliğinin getirdiği zorunlulukları ihlal ettiği için lisans başvurusunun bu nedenle reddedilmiş olması kuvvetle muhtemel. Fakat bu yalnızca bir teori…

Firma henüz Türkiye’den vazgeçmiş değil. Resmi web sitesinden yapılan yazılı açıklamada şu satırlara yer veriliyor: “Gelecekte Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.”

PayPal üyesi iş yerleri küresel ve yerel ödemeler için yeni alternatifler arayışına geçmek zorunda kalırken; bireysel kullanıcılar ise küresel para transferlerinde yüksek komisyon ücretleri uygulayan Western Union gibi geleneksel çözümlere mecbur kalırken, yerel transfer ve alışverişlerde kullanılabilecek BKM Express gibi başarılı çözümler var.

GÜNCELLEME: PayPal sözcüsü TechCrunch’a verdiği demeçte, lisans talebinin finansal verileri Türkiye’de bulunan sunucularda tutmadığı için reddedildiğini doğruladı.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close