Gelişmiş uzay programlarına sahip ülkelerde ortaya çıkan uzay ve havacılık girişimleri yeni bir pazar oluşturmaya başlarken, akla gelen ilk girişim ise şüphesiz Elon Musk’ın SpaceX’i oluyor.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile dirsek temasında çalışan SpaceX, bir süredir Mars’a iniş yapmak için kullanmaya karar verdiği tekniklerde ustalaşmak için çalışıyor.

Elon Musk roketleri yalnızca tek parça halinde kaldırmak değil, indirmek de istiyor. Geçtiğimiz hafta Falcon 9 roketlerini Atlantik Okyanusu’ndaki drone gemisine indirmeyi başaran SpaceX, tekniği uyguladığı son üç denemesinde de arka arkaya başarılı oldu.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıma görevini üstlenen SpaceX, kargoyu taşıyan roketleri Dünya’ya tek parça haline getirerek yeniden kullanabiliyor. Girişim bu görevi yerine getirirken, bir yandan da 2018’de Mars’a iniş yapmak ve gelecekteki insanlı görevlere öncül olması adına Kızıl Gezegen’i keşfetmek istiyor.

SpaceX, tasarladığı keşif aracı Dragon 2’yi, üç Falcon 9 roket gücündeki Falcon Heavy’nin üzerinde Mars’a göndermeyi planlıyor. Falcon Heavy, Dragon 2’yi Mars’a götürüp, ardından Dünya’ya geri dönecek kadar güce sahip.

falcon heavy

Şayet Elon Musk ve ekibi Mars görevini başarırsa, özel uzay sektörünün en büyük başarısını elde edecek ve yüz milyarlarca dolar hacme ulaşabilecek bu alandan aslan payını almayı garantileyecek. Amazon’un kurucu CEO’su Jeff Bezos’un özel uzay girişimi Blue Origin’in de 2018’de uzay turizmine başlamak için çalıştığını belirtmekte fayda var.

Mars’a gitmek ve roketi geri götürmek zorlu görevlerken, SpaceX’in karşılacağı en büyük zorluk Dragon 2’nin Kızıl Gezegen’e indirilmesi. Mars’ın atmosferi Dünya’nınki kadar yoğun olmadığından, paraşüt kullanmak işe yaramayacak. SpaceX’in iniş esnasında oluşacak yüksek ısıya karşı kapsülü koruması, ardından iticiler ile kapsülün pozisyonunu değiştirmesi ve her şey yolunda giderse yavaş bir iniş yapması gerekecek.

dragon-spacecraft

Dragon 2, görevin şartlarına özel olarak 3000 Fahrenheit ısıya kadar korunaklı dış kalkanlarla donatıldı. Her ne kadar Mars’ın atmosferi gezegenimizinkinden 1000 kat daha ince olsa da, Dragon 2 saatte 1600 km gibi bir hızla Kızıl Gezegen’e gireceğinden ortaya büyük bir ısı çıkacak.

SpaceX, Mars görevinde kendi tasarladığı SuperDraco iticileri kullanacak. Dragon 2, 54.430 kg eksenel basınç yaratma yeteneğine sahip dört çift SuperDraco itici ile donatılacak. Bu gücün Dragon 2’nin yumuşak bir iniş yapması için yeterli olması umuluyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close