MIT Araştırmacıları Kayıp Anahtarlarınızı Bulan Robot Geliştirdi

MIT araştırmacıları, saklı objeleri bulabilen bir robot geliştirdi. Geliştiricilerinin RF-Grasp ismini verdiği robot, nesnelerin yerini tespit etmek için radyo dalgalarını kullanıyor.

Radyo dalgalarının duvardan geçebilme özelliği, yer tespitini kolaylaştırırken; robot, aldığı sinyalleri bir bilgisayar vizyonuyla birleştiriyor ve sahip olduğu kol sayesinde, nesneleri bulundukları yerden çıkarabiliyor.

Robotun özellikle e-ticaret firmalarının depoları gibi kalabalık alanlarda işe yarayacağını belirten araştırmacılar, RF-Grasp’in evdeki kayıp anahtarların nerede olduklarını bulmak için de iyi bir çözüm olacağını söylüyor.

Clubhouse “Ödemeler” Özelliğini Kullanıma Sundu

Clubhouse, içerik üreticilerinin uygulama üzerinden para kazanmasına olanak sunan “Ödemeler” özelliğini kısa süre önce kullanıma sundu. Bu özellik sayesinde, kullanıcılar, diledikleri takdirde içerik üreticilerine para gönderebilecek.

Üstelik Clubhouse, gelen ödemelerden hiçbir kesinti yapmayacak ve böylece içerik üreticileri, kullanıcıların gönderdiği paranın tamamını alabilecek.

İçerik üreticisine para göndermek isteyen kullanıcılar, öncelikle üreticinin profiline gidecek ve buradaki “Para Gönder” butonunu kullanarak ödeme yapabilecek. Özelliği ilk kez kullanacakların ise öncelikle uygulamaya kredi kartı numaralarını girmeleri gerekecek.

Mekanlara Yerleştirilen QR Kodlar ile COVID-19 Temasları İzlenebilecek

İngiltere, temas izleme uygulaması ile COVID-19 virüsünün yayılma hızını düşürmeye hazırlanıyor.

Kısa süre sonra kısıtlamaların gevşetilmeye başlanacağı İngiltere ve Galler’de; mağaza, restoran ve barlara yerleştirilecek QR kodlar ile COVID-19 temas takibi yapılacak. Kullanıcılar, bulundukları mekanlardaki QR kodları okutarak check-in işlemlerini gerçekleştirecek.

Uygulama kullanıcılarının daha sonra COVID-19 testlerinin pozitif çıkması durumunda, ziyaret ettikleri mekanlar uygulama aracılığıyla takip edilebilecek. COVID-19 pozitif çıkan kişinin bulunduğu mekanlarda, aynı tarihlerde check-in yapmış kişilerin telefonuna gönderilecek bilgilerle, bu kişilerin de gerekli önlemleri alması sağlanacak.

Kaynaklar:

https://mashable.com/video/object-finding-robot/

https://techcrunch.com/2021/04/05/clubhouse-payments/

https://www.bbc.com/news/technology-56649065

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close