Facebook’un 31 yaşındaki kurucu CEO’su Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, sahip oldukları Facebook hisselerinin yüzde 99’unu Chan Zuckerberg Vakfı’na bağışlayacaklarını açıkladılar.

Maxima’nın doğumunu duyurmak için kızına hitaben yazdığı mektubu Facebook’ta paylaşan Zuckerberg, “gelecek nesillerin fırsat eşitliğine sahip olması ve insanlığın potansiyelinin daha ileri seviyelere taşınabilmesi için” sahip oldukları hisseleri Chan Zuckerberg Vakfı’na bağışlayacaklarını söyledi.

Facebook’un güncel piyasa değeri göz önünde bulundurulduğunda, Zuckerberg ve Chan ikilisinin sahip olduğu hisselerin değeri 45 milyar dolar civarında.

Bağış ilk etapta farklı hastalıklar için yeni tedaviler geliştirilmesinde ve eğitim alanında değerlendirilecek.

Zuckerberg, “Annen ve ben, gelecek için bize aşıladığın umudu henüz tarif edecek kelime bulamıyoruz” sözlerine yer verdiği mektubunda, bugün elde ettiği başarıların önemini ise “Senin neslin için insanlara en büyük fırsatları internete erişim sunacak” sözleriyle açıklıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close