ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile giriştiği ticaret savaşı yankılarını sürdürüyor. Bu savaştan en çok etkilenecek olan teknoloji şirketleri rahatsızlıklarını bir bir dile getiriyor. Tartışmaların odağındaki Apple da gündemdeki vergi düzenlemelerinin gözden geçirilmesini istiyor.

Apple, ABD’nin Çin’e uygulayacağı gümrük vergisi dolayısıyla birçok ürününün zamlanacağını belirtiyor. ABD’nin önerisi, ürünlerin kendisi veya içindeki bileşenlerin üzerinde yüzde 25’lik bir vergiye işaret ediyor. Bu da doğrudan ürünlerin fiyatlarını artıracak ve muhtemelen satışları düşürecek.

Apple, ABD Ticaret Temsilciliğine gönderdiği mektupta da bunun üzerinde duruyor. Teknoloji devi, Trump’ın gümrük vergisi koşulları kabul edilirse Mac Mini, AirPods, Pencil ve diğer birçok aksesuarın fiyatlarının artacağını söylüyor.

ABD ve Çin’in özellikle teknoloji alanında güçlü bir ilişkisi var. İki ülke de şimdiye kadar teknoloji ürünlerini etkileyecek büyük gümrük vergilerinden uzak durdu. Bu da üretimini büyük oranda Çin’de gerçekleştiren şirketlere yaradı. Öyle ki Apple bu sayede dünyanın en zengin şirketlerinden biri haline geldi.

Öte yandan ABD şirketlerinin Çin’deki varlığı, ülkedeki istihdam açısından son derece değerli. Her ne kadar “ucuz işçi” sınıfına sokulsalar da milyonlarca insan geçimini bu şirketlerden sağlıyor.

Trump’tan yerli üretim çağrısı

Şimdiyse gündemde ABD’nin Çin’e uygulayacağı fahiş gümrük vergisi düzenlemeleri var. Trump’ın ise bundan yakınan şirketlere bir çözüm önerisi var: “Ürünlerinizi ABD’de üretin, vergilerden etkilenmeyin.”

Ancak bu söylendiği kadar kolay bir iş değil. Örneğin Apple, Çin’deki iPhone üretiminin sadece yüzde 10’unu ABD’ye taşısa bile fiyatların yüzde 8 artacağı tahmin ediliyor. Bunun en büyük nedeni ise yeni açılacak üretim fabrikaları ve işçilik maliyetleri.

Önerilen vergi düzenlemelerinin yürürlüğe ne zaman gireceği veya nihai kararda önemli değişiklikler veya istisnalar olup olmayacağı henüz belli değil. Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow da Bloomberg’e verdiği röportajda, yorumları değerlendirdikten sonra karar vereceklerini belirtiyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close