Apple’ın dün gerçekleştirdiği büyük etkinlikte yeni nesil akıllı saati Apple Watch Series 4 de görücüye çıktı. Akıllı saat gelişmiş özelliklerinin yanında medikal yetenekleriyle heyecan yarattı.

Daha büyük ekran, daha iyi işlemci, daha iyi performans… Bunlar her yeni Apple ürünü tanıtımında duymaya alışık olduğumuz şeyler. Ancak özellikle son zamanlarda (basitçe Steve Jobs öldükten sonra), “gerçekten” devrim yaratacak özellikler duymaya pek de alışık değiliz. (Home tuşu olmayan ve çentikli telefonu devrimden sayıyorsanız o başka.)

Apple Watch Series 4 ile işler olumlu anlamda tersine dönmüşe benziyor.

EKG ölçtürmek için hastaneye gitmeye gerek kalmadı

Potansiyel Apple Watch 4 kullanıcıları “tansiyonumu ölçse yeter” diye beklerken Apple bir adım daha atarak cihaza EKG özelliği kazandırdı. Akıllı saat sayesinde artık tek bir tuşla elektrokardiyografi ölçümü yaptırabiliyorsunuz.

Bunun için parmağınızı Apple’ın Digital Crown olarak adlandırdığı düğmeye 30 saniye boyunca dokunmak yeterli. Cihaz, parmağınızdan kalbinize gönderdiği elektrik sinyalleriyle çok kısa sürede kalp ritminizin grafiğini çıkartabiliyor. Sonuçlara ait analizin yer aldığı dokümanı ise doktorunuzla PDF olarak gönderebiliyor.

Düşenin dostu akıllı saat

Apple Watch 4’ün bir diğer önemli medikal özelliği de bayılma ve düşmeleri algılayabilmesi. Gelişmiş 3 eksenli jiroskop, düşme sırasında vücudun pozisyonunu algılıyor ve alarma geçiyor. Kullanıcı ekrandaki uyarıya belli bir süre basmaz, yani iyi olduğunu saate bildirmezse, saat bayıldığını varsayarak sağlık ekiplerine haber yolluyor.

Bu sefer kelimenin gerçek anlamıyla hayat kurtaracak özellikler… Nitekim buna daha önce cihazın kalp ritmi ölçme özelliğiyle şahit olmuştuk.

Elbette her güzel şeyin bir bedeli var. Apple Watch Series 4’ün Türkiye’de 3499 TL’den başlayan fiyatlarla satılması bekleniyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close