Stanford Üniversitesi’nde Hafif Güneş Panelleri İçin Ultra İnce Fotovoltaik Malzeme Geliştirildi

Güneş enerjisi mühendisliğinde ince, esnek, giyilebilir hatta hafif uçak ve araçlarda kullanılabilecek güneş panelleri üzerine çalışmalar uzun süredir devam ediyor.  Standford Üniversitesi araştırmacıları, yeni geliştirdikleri fotovoltaik malzeme ile bu konuda üst düzey verimlilik elde ettiklerini açıkladı.

Yeni prototip, ultra ince olmanın yanı sıra diğer güneş enerjisi malzemelerine kıyasla, yüzeylerine çarpan güneş ışığını çok daha yüksek seviyelerde emebiliyor. Malzemenin güneş ışınlarını enerjiye dönüştürme verimliliği şu an için yüzde 5,1 olsa da araştırma ekibi, ilerleyen dönemde bu oranın, yüzde 27 seviyesine ulaşabileceğini düşünüyor. Bu da yeni üretilen ultra ince malzemenin, şu an piyasadaki en iyi güneş panelleri ile eşit seviyede verimliliğe sahip olması anlamına geliyor.

California San Diego Üniversitesi Araştırmacıları Yapay Zekâ Seslerini Daha Etkileyici Hâle Getiriyor

California San Diego Üniversitesi Araştırmacıları, minimum eğitimle, kişisel asistanlar gibi yapay zekâ tarafından üretilen sesleri daha anlamlı hâle getirmenin bir yolunu buldu. Metni konuşmaya çeviren yöntem, sisteme ait eğitim setinin hiçbir zaman parçası olmayan seslere de uygulanabiliyor.

Eğitim çalışmasında sisteme, konuşmanın perdesini ve ritmini duygunun bir temsilcisi olarak işaretleyen araştırma ekibi; bu yöntemle minimum eğitimle anlamlı konuşma üretmeyi başarmış oldu. Ekip yeni geliştirdikleri yöntemin; kişisel asistanların yanı sıra animasyon filmlerin seslendirilmesi ve birden çok dilde otomatik çevirilerin iyileştirilmesi gibi alanlarda etkili olmasını hedefliyor.

Fransız Tarım Robotu Girişimi Naio Yeni Otonom Traktörünü Tanıttı

 Fransız tarım robotu girişimi Naio; 8R traktör, saban, GPS ve 360 derecelik kameraları bir araya getirerek otonom bir traktör oluşturdu. Çiftçiler, kendilerinin kabinde olmalarına gerek kalmadan, traktörü tarlaya sürerek akıllı telefonları aracılığıyla kontrol edip yönlendirebilecek.

Şirket; büyüyen dünya nüfusu göz önüne alındığında, bu yöntem sayesinde çiftçilerin iş gücü kıtlığının önemli derecede azalacağını, ürün ekme ve hasat gibi yöntemlerin daha kolay hâle geleceğini ifade ediyor.

 

Kaynaklar:

https://scitechdaily.com/new-photovoltaic-materials-developed-by-stanford-scientists-for-ultrathin-lightweight-solar-panels/

https://techxplore.com/news/2022-01-method-ai-generated-voices.html

https://techxplore.com/news/2022-01-robot-tractors-farm.html

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close