Google’ın, Pixel 2 etkinliğinde yeni Pixel telefonları ve Home cihazlarına ek olarak bir sürprizi daha vardı: Google Clips. Clips, yapay zekayı kullanarak ne çekeceğine kendi karar veren bir kamera. 

Yapay zekayı birçok farklı alanda kullanmaya başlıyoruz. Google’ın yeni ürünü Clips de yapay zeka için yeni bir alan açma iddiasıyla ortaya çıkıyor. Üzerinde herhangi bir kayıt butonu bulunmayan ürün, görüntü yorumlama algoritmaları ve bir yapay zeka yazılımı kullanarak kaydedilmesi gereken anlara kendisi karar veriyor. Elbette bu görüntülerin en güzel manzara fotoğrafları ya da seyahatinizin en güzel videoları olması hedeflenmemiş. Ancak bir bebek kamerasından da fazlasını hedefliyor.

Google Clips’in hedef kitlesi daha çok ebeveyn ve evcil hayvan sahipleri. Fotoğraf makinesi veya telefonla ilgilenmek yerine kişilerin çocukları veya hayvanlarıyla daha fazla ilgilenmesine olanak sağlaması amaçlanan Google Clips, sessiz video çektiği için izinsiz dinlemelere karşı da kişileri koruyor.

Google Clips’in yüz tanıma özelliği mevcut. Dolayısıyla karşısına bir yüz çıktığında bunu algılayıp harekete geçebiliyor. Sahnenin fotoğraf ya da video için mi daha uygun olduğuna da yine kameranın içerisindeki yapay zeka karar veriyor. Kamera çekim yapmaya başladığında LED ışığı yanıp sönmeye başlıyor, böylece ortamdakiler çekim yapıldığını fark edebiliyor.

Google Clips’in yaptığı kayıtları video, fotoğraf veya GIF olarak dışa aktarabilirsiniz. 12 megapiksellik sensör ve 130 derecelik görüş açısına sahip kamera saniyede 15 kare çekebiliyor. Yaklaşık 3 saatlik pil ömrü olan cihazın 16 GB dahili depolama alnı bulunuyor.

Kamera şu an sadece Pixel 2, iPhone 8 ve 8 Plus, Samsung Galaxy S7 ve S8 telefonları ile uyumlu. Fotoğraflar aynı zamanda Wİ-Fİ yoluyla diğer cihazlara aktarılabiliyor. Satış fiyatı 249 dolar olarak belirlenen Google Clips yapay zekanın kamera entegrasyonu açısından önemli bir test olabilir.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close