Çinli Bilim İnsanları Okyanus Dalgalarını Kullanarak Elektrik Üretmenin Yeni Yolunu Keşfetti

Çin Bilimler Akademisi’ndeki bir araştırma ekibi, okyanus dalgalarını kullanarak elektrik üretmenin yeni bir yolunu geliştirdi. Statik elektrik üretmek için dalgaları kullanmada tamamen yeni bir yaklaşım geliştiren araştırma ekibi, okyanus yüzeyinde yüzen, çok sayıda küçük nanojeneratör inşa etti.

Nanojeneratörleri esnek konektörlerle birbirine bağlayan ekip; bu şekilde tüm nanojeneratörler tarafından üretilen elektriğin, daha sonra bir güç kaynağı olarak kullanılmak üzere bir havuzda toplanmasını sağladı. Bu yöntemle metreküp başına 347 watt güç üretebildiklerini ifade eden araştırma ekibi; bunun, dalgalardan elektrik toplamaya yönelik diğer tasarımlardan yaklaşık 30 kat daha iyi olduğunu belirtiyor.

Soochow Üniversitesi Araştırmacıları, Harici Mıknatıslar Kullanılarak Kontrol Edilebilen Robot Geliştirdi

Soochow Üniversitesi araştırmacıları, dar alanlardan geçmek için küçük bileşenlere ayrılan ve daha sonra yeniden birleşebilen bir tür yumuşak robot geliştirdi.

Harici mıknatıslar kullanılarak kontrol edilebilen robot; bir labirentte yönlendirilirken ya da önüne çıkan bir engeli aşmak için parçalara ayrılabiliyor ve geçişini tamamladıktan sonra tekrar eski haline gelerek yoluna devam edebiliyor. Araştırma ekibi, yeni yumuşak robotun, akciğer düğümleri veya beynin bölümleri gibi ulaşılması zor alanlara ilaç taşımak için kullanılmasını hedefliyor.

MIT Mühendislerinden İklim Değişikliğine Karşı Yeni Bir Sistem: Pasif Soğutma

MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) mühendisleri, sistemiyle gıda mahsullerini korumak ve binalardaki geleneksel klimaları desteklemenin yeni bir yolu olarak pasif soğutma sistemini sunuyor. Sistem, herhangi bir güce ihtiyaç duymadan, sadece küçük bir su miktarıyla çalışabiliyor.

Bu yeni teknolojide buharlaşmalı soğutma ve ışınımsal soğutma gibi daha önceki teknolojilerin iyi özelliklerini birleştiren mühendis ekibi, böylece; özellikle gıdaya ulaşımda sıkıntı yaşanan bölgelerdeki gıda kayıplarını azaltmaya yardımcı olabileceklerini ifade ediyor. Cihazdan geçen su ve ısının birlikte soğutma sağladığı üç malzeme katmanından oluşan sistemin, iklim değişikliği ile birlikte kullanımı artan iklimlendirme sistemlerinin harcadığı güç miktarını önemli ölçüde azaltabileceği düşünülüyor.

Kaynaklar:

https://techxplore.com/news/2022-09-electricity-ocean.html

https://aumag.net/small-soft-robot-can-be-divided-into-smaller-pieces-and-then-reassembled-after-passing-through-small-spaces/

https://news.mit.edu/2022/passive-cooling-off-grid-0920#:~:text=Relying%20on%20evaporation%20and%20radiation,supplement%20air%20conditioning%20in%20buildings.

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close